Vstávání v půl páté, ranní modlitby, náboženské studium. Tak bude vypadat běžný den bývalého izraelského prezidenta Moše Kacava, který ve středu nastoupil do věznice, aby si zde odpykal sedmiletý trest za sexuální delikty.

Protože je umístěn ve vyhrazené sekci pro praktikující židy, má zakázaný přístup k televizi i k novinám a rodina ho může navštěvovat jen jednou za dva týdny.  Aby se zamezilo možnému pokusu o sebevraždu, bude navíc pod dohledem dvou kamer a ostraha ho bude kontrolovat častěji než ostatní.

Šestašedesátiletý Kacav, který trvá na své nevině a označuje se za oběť politické štvanice, je nejvýše postaveným bývalým izraelským činitelem, který byl kdy poslán za mříže. Před odjezdem do věznice Kacav podle agentury AP prohlásil, že stát Izrael "popravuje" nevinného člověka a pohřbívá ho zaživa.

Kacav ráno za přítomnosti sdělovacích prostředků a svých stoupenců opustil svůj dům ve městě Kirjat Malachi na jihu země a vydal se do věznice s minimální ostrahou Masijahu u Tel Avivu. Její brány se za ním zavřely krátce po desáté hodině, informoval na svém webu list Haarec.

V krátkém prohlášení ke shromážděným před odjezdem Kacav řekl: "Je ještě něco horšího než prezident odcházející do vězení - nevinný prezident nastupující do vězení." Stát Izrael "popravil člověka na základě dojmů, bez spolehlivých svědectví, bez důkazů", prohlásil exprezident.

 

"Hrozné je, že stát posílá do vězení nevinného dědečka, otce a prezidenta. Nikdy jsem nikomu neuškodil, vždycky jsem jednal taktně, čestně, obezřetně, s dospělými stejně jako s dětmi, s muži i se ženami. Dnes pohřbívají člověka zaživa," citovala jeho slova agentura AFP.

 

Podle vězeňských představitelů bude Kacav umístěn ve speciální sekci vyhrazené pro praktikující židy. "Moše Kacav bude mít stejné podmínky jako ostatní vězni," řekl v izraelském rozhlase ministr vnitřní bezpečnosti Jicchak Aharonovič.

Mluvčí vězeňské služby Sivan Weizman upřesnil, že vězni v náboženské sekci mají budíček ve 04:30 místního času, účastní se ranních modliteb a tráví většinu dne náboženským studiem. Nemají přístup k televizi a k novinám a rodinní příslušníci je mohou navštěvovat jednou za dva týdny.

Pod dohledem

Podle médií bude Kacav sdílet celu s bývalým ministrem zdravotnictví Šlomem Benizrim, který byl v roce 2009 odsouzen ke čtyřletému trestu za korupci. Vězeňská správa sdělila, že Kacav bude podléhat častější kontrole ostrahy a bude pod dohledem dvou kamer, aby se zabránilo jeho případnému pokusu o sebevraždu.

Kacav byl osmým prezidentem Izraele a loni byl odsouzen za znásilnění, sexuální obtěžování, za bránění justici a za neslušné chování. Ze sexuálních deliktů ho obvinily tři zaměstnankyně ministerstva cestovního ruchu, které řídil v 90. letech, a prezidentského úřadu, v jehož čele stál v letech 2000 až 2007. Dva týdny před vypršením prezidentského mandátu v roce 2007 Kacav pod tlakem veřejnosti rezignoval.

Minulý měsíc tři členové nejvyššího soudu potvrdili rozsudek v plném znění. Kacavovi právníci ale požádali, aby nejvyšší soud znovu jednal o případu v novém, rozšířeném složení.

Kacav sám se v nedávném interview označil za "trosku" a zapřisáhl se, že zbytek života, pokud to bude nutné, stráví bojem za očištění svého jména. "Dnes je to člověk psychicky zlomený, duševně zdrcený, finančně zhroucený. Je stínem sebe sama," řekl v úterý izraelskému rozhlasu Kacavův přítel Jicchak Caki.

Související