Bývalý guvernér amerického státu Illinois Rod Blagojevich byl ve středu v Chicagu odsouzen ke čtrnácti letům vězení za politickou korupci. Soud ho shledal vinným, že se pokusil prodat místo v americkém Senátu uvolněné po zvolení Baracka Obamy prezidentem. Žaloba pro exguvernéra žádala 15 až 20 let.

Podle agentury AP je rozsudek jedním z nejtvrdších svého druhu v justičních dějinách státu Illinois. Blagojevich se před vynesením rozsudku za svůj čin omluvil a jeho obhájce označil trest navrhovaný prokurátorem za neúměrný.

"Svou hloupost a příšerné chyby, jichž jsem se dopustil, mohu vyčítat jen sám sobě," prohlásil Blagojevich v soudní síni. "Nikdy jsem nechtěl porušit zákon, nikdy jsem nechtěl překročit červenou čáru," dodal na svou obranu. O shovívavost soud v dopisu prosila politikova manželka a jeho dcera.

Blagojevich je druhým guvernérem v pořadí, který byl ve státě Illinois odsouzen. Jeho republikánský předchůdce George Ryan si za korupci odpykává trest šesti a půl let vězení.

Soud shledal Blagojeviche vinným v 17 z 20 bodů obžaloby, včetně 11 bodů, které se týkaly pokusu prodat post senátora uvolněný Obamou. Už dříve Blagojevich naznačil, že se proti verdiktu odvolá.

Výše rozsudku je pro mnohé právníky překvapením; předpokládal se trest kolem deseti let. Podle obžaloby ale Blagojevich zneužíval svůj úřad od prvního dne, kdy funkci guvernéra převzal. V roce 2002 byl navíc zvolen guvernérem díky závazku, že "vyčistí" politiku státu Illionois od ostudy způsobené jeho předchůdcem Ryanem.

Vydírání nemocnice

Blagojeviche se americkým žalobcům podařilo usvědčit až napodruhé, když první soud ho shledal vinným jen v jednom ze 24 obvinění. Rozhodujícím důkazem, který vedl k jeho odsouzení, byla skrytá nahrávka pořízená agenty FBI. Exguvernér na ní prohlásil, že jeho šance prosadit kohokoli do senátorské funkce po Obamovi je "zatraceně dobrá" a že si tuto příležitost nenechá "zatraceně ujít".

Kromě kupčení s politickou funkcí byl Blagojevich shledán vinným rovněž z toho, že zneužíval svou funkci k vybírání peněz. Podle obžaloby například odmítal jedné nemocnici vyplatit dotaci, dokud její vedení neposkytlo dar Demokratické straně, za kterou byl Blagojevich zvolen.

Podle AP je nepravděpodobné, že Blagojevich bude bezprostředně uvězněn. V případech vysoce postavených lidí mají odsouzení nejméně dva týdny čas, než soud vybere věznici vhodnou k výkonu trestu. Případné odvolání ovšem na nástup trestu nebude mít vliv.

Politik bude zřejmě umístěn do vězení s nejmenším stupněm ostrahy. Osm hodin denně bude nicméně nucen manuálně pracovat včetně drhnutí podlah a mytí záchodů. Za tyto práce bude dostávat plat ve výši 12 centů na hodinu (přes dvě koruny).

Související