Názorové rozdíly na průběh ruských parlamentních voleb se objevily u dvou nejvlivnějších politiků. Ruský premiér Vladimir Putin ve čtvrtek kritizoval šéfku americké diplomacie Hillary Clintonovou za uspěchanou kritiku nedělních parlamentních voleb v jeho zemi a "signály ruské opozici".

Naopak ruský prezident Dmitrij Medveděv, který je na dvoudenní návštěvě v Praze, připustil, že ruské parlamentní volby mohly provázet nedostatky.

"Dohady o možné neregulérnosti hlasování ale musí prošetřit příslušné úřady," řekl Medveděv v Praze.

Putin, který bude v březnu usilovat o návrat do křesla ruského prezidenta upozornil, že revoluce v Rusku nebude. Nevyloučil však dialog s opozicí.

Výroky k volbám

Karel Schwarzenberg pro MF Dnes: Zdá se, že spousta pozorovatelů má k volbám velmi kritické poznámky a postřehy. Což je samozřejmě politováníhodné, protože jsme doufali, že ty časy, kdy se používala síla k ovlivnění voleb, už jsou za námi

Václav Klaus po setkání s Dmitrijem Medveděvem: Jsou to jejich volby, nikoliv naše volby. To je pro mě východisko veškerého uvažování. ...  Já se musím přiznat, že taky by asi nebylo na místě se ptát pana prezidenta Medveděva, co si myslí o včerejší (středeční) stávce našich učitelů, jestli byla oprávněná, nebo neoprávněná.

Bohumil Doležal, politolog: Vím, že poměry v Rusku jsou jiné než byly v Sovětském svazu, ale nelze zavírat oči nad tím, že to stále není ideální. ... Vztah české vlády a veřejnosti k Rusku je jiný než u prezidenta Klause, jsou tu rozdíly v jeho vřelosti, vstřícnosti. Nečekal jsem, že pan prezident bude tolik pokračovat ve svém trendu.

"V naší zemi lidé nechtějí, aby se situace vyvíjela jako v Kyrgyzstánu či v nedávné minulosti na Ukrajině," prohlásil Putin v narážce na prozápadní revoluce v sousedních zemích. "Nikdo nechce chaos!" zdůraznil před vedením Všeruské lidové fronty, což je nové hnutí na podporu Putinovy kandidatury v březnových prezidentských volbách.

Clintonová: Volby nebyly svobodné

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová v úterý ve Vilniusu prohlásila, že ruské nedělní volby nebyly svobodné ani spravedlivé. "Když úřady nevyšetřují ty, kdo útočí na lidi, protože užívají svých práv nebo informují o zneužití (moci), podlamují spravedlnost a narušují důvěru lidí ve své vlády," řekla Clintonová.

"Podíval jsem se na první reakci našich amerických partnerů. První, co ministryně udělala, že řekla, že volby byly nečestné a nespravedlivé, ačkoliv ještě nedostala zprávy od pozorovatelů," řekl Putin. Kritika Clintonové se prý stala signálem pro ruské opoziční předáky a ti se pak "pustili do práce".

Po nedělních volbách se v Moskvě i dalších městech vzedmula vlna protestů, jaké Rusko v posledních letech nezažilo. Podle Putina prý část organizátorů protestů "postupuje podle známého scénáře" a využívá situaci pro "své zištné cíle".

S opozicí chci mluvit

Uznal však, že s "opozičně naladěnými" občany je třeba vést dialog a dát jim možnost uplatnit ústavní právo na svobodu shromažďování. "Pokud lidé postupují podle zákona, náleží jim právo vyjádřit své mínění. Nikoho nesmíme v tomto právu omezovat. Ale pokud někdo porušuje zákon, pak úřady a orgány musí vyžadovat respektování zákona všemi legálními prostředky," prohlásil.

"Protirežimní" opozice se uplatnění práva na demonstrace většinou marně domáhá; v Moskvě úřady už roky odmítají opozici povolit akce v centru města, kde smějí manifestovat jen prokremelské spolky a opoziční demonstrace policie zpravidla rozhání. Dva dny povolebních protestů v metropoli si vyžádaly téměř tisícovku zatčených.

"Vyděsila je vlna protestů, která neklesá, ale stoupá," prohlásil o Putinových slovech opoziční politik Vladimir Ryžkov a zdůraznil, že lidé jsou nespokojeni, protože "volby byly zfalšované", a také mají už dost korupce, díky které "Putinovi kamarádi jsou miliardáři".