"Jsme schopni odpustit, tolerovat a znovu přijmout naše bratry, kteří bojovali proti povstalcům. Jsme rovněž schopni přijmout i ty, kteří se vyslovili proti revoluci," prohlásil Džalíl, podle něhož je tolerance a smíření muslimský princip.

Džalíl promlouval v metropoli Tripolisu na konferenci ke spravedlnosti a smíření poprvé od úplného osvobození Libye, které NTC vyhlásila 23. října.

Rebelie proti Kaddáfímu zahájená v polovině února eskalovala až na občanskou válku mezi silami bývalého diktátora a povstalci, na jejichž straně stály od března jednotky Severoatlantické aliance.

K jednomu z úkolů nové libyjské administrativy patří právě řešení problému velkého počtu bojovníků jak na straně Kaddáfího, tak i povstalců.

Násilí v Tripolisu

V Tripolisu v minulém protestovalo asi 250 právníků a soudců proti špatné bezpečnostní situaci v metropoli. Příčinou jsou údajně bývalí povstalci, kteří pomohli svrhnout režim Muammara Kaddáfího. Právníci se k protestu rozhodli po úterním útoku ozbrojeného gangu na úřad generálního prokurátora.

"Ne zbraním, ano spravedlnosti," volali demonstranti, kteří pochodovali od soudní budovy na centrální náměstí Mučedníků.

Gang v úterý za bílého dne vytáhl násilím generálního prokurátora Abdal Azíze Hasada z kanceláře a hrozil mu zabitím, jestliže nenechá z věznice propustit kolegy útočníků. Hasad řekl, že vyvázl jenom díky tomu, že jednomu z mužů vytrhl zbraň a namířil ji na hlavu druhého. Podařilo se mu pak skočit do automobilu a ujet.

Související