Severní Korea pohrozila Jižní Koreji "nepředvídatelnými následky", pokud uskuteční svůj úmysl a vztyčí vánoční strom v blízkosti demarkační linie oddělující obě země. V loňském roce reagovali na vánoční výzdobu nejpřísněji střežené hranice severokorejští vojáci střelbou, připomíná agentura AFP.

Jihokorejské ministerstvo obrany zkoumá žádost jedné náboženské skupiny, která chce na pahorku ve vojenské zóně jen tři kilometry od hraniční linie vztyčit kovovou konstrukci vysokou 29 metrů ve formě vánočního stromu ozdobeného lampiony.

Pchjongjang tento projekt označil za "pokus o psychologickou válku" proti severu a Soulu vyhrožuje odvetnými kroky, pokud se skutečně strom v pásmu rozzáří.

Údajná provokace válečných štváčů

"Nepřátelští váleční štváči by si měli být vědomi, že budou plně zodpovědní za veškeré nepředvídatelné následky, které by jejich podnik mohl přinést," prohlásilo severokorejské vedení na svých internetových stránkách.

Podle AFP se obě země Korejského poloostrova v roce 2004 dohodly na zastavení oficiálních propagandistických akcí v blízkosti bezpečnostního pásma podél společné hranice. A Jižní Korea mimo jiné souhlasila, že tam nebude rozsvěcet ohromný vánoční strom.

Loni ale Soul od této dohody odstoupil v ovzduší velkého napětí, které vyvolalo potopení jeho fregaty severokorejským torpédem. KLDR pak vystupňovala napětí svými ozbrojenými akcemi proti jihokorejským silám.

Související