Rusko ve čtvrtek překvapilo partnerské státy v Radě bezpečnosti OSN návrhem rezoluce o situaci v Sýrii, který volá po zastavení násilností a syrskou vládu vyzývá k respektování svobody slova a shromažďování. Podle západních diplomatů ale návrh nejde dost daleko, protože nepředpokládá zavedení žádných protisyrských sankcí.

Podle ruského zástupce v OSN Vitalije Čurkina rezoluce "vyzývá všechny strany syrské krize k okamžitému zastavení násilností" a po syrské vládě žádá, aby "zastavila potlačování svobody slova a shromažďování". Všechny případy zabíjení civilistů, ale i příslušníků bezpečnostních složek, mají být vyšetřeny.

O případných protisyrských sankcích v textu není žádná zmínka. V návrhu se uvádí, že "nic z textu rezoluce nesmí být vykládáno jako pověření k vojenskému vměšování do syrských záležitostí".

Zástupci Francie, Británie a Německa se nechali slyšet, že formulace ruského návrhu mohly být důraznější. Doufají, že se jim s Ruskem podaří dojednat tvrdší rezoluci. Podle francouzského velvyslance Gérarda Arauda překvapivý ruský návrh dokazuje, že Moskva si uvědomuje rostoucí mezinárodní tlak a snaží se syrskou krizi ukončit.

Západní státy v říjnu předložily v Radě bezpečnosti OSN návrh protisyrské rezoluce, kterou ale Čína a Rusko vetovaly. Moskva se obává, že nekompromisně formulovaný dokument by se mohl stát záminkou k vojenskému zásahu zemí NATO v Sýrii.

Související