Jaderné reaktory japonské elektrárny Fukušima, kterou v březnu poničilo zemětřesení a následná vlna cunami, se podařilo ochladit natolik, že už z nich neuniká významné množství radiace. Oznámil to v pátek japonský premiér Jošihiko Noda. Likvidace všech následků jadené havárie ale podle něj potrvá desítky let.

"I kdyby se stalo něco neočekávaného, situace je nyní taková, že úroveň radiace v areálu elektrárny nyní může být udržována na nízké hladině," citovala Nodu agentura Reuters.

Reaktory se podařilo ochladit natolik, že voda používaná k chlazení jaderného paliva už nedosáhne bodu varu, takže se palivo nemůže znovu zahřát na nebezpečnou úroveň. Podle odborníků je to významný milník v likvidaci jaderné havárie, která byla nejhorším únikem radioaktivity od nehody v Černobylu.

Zchlazení reaktorů také bylo jednou z vládních podmínek pro to, aby se mohli domů vrátit obyvatelé evakuované oblasti v okruhu 20 kilometrů kolem elektrárny. Do svých domovů tak zřejmě brzy bude moct zamířit na 80 tisíc lidí.

Japonsko hodlá poškozenou elektrárnu zcela rozebrat, což ale podle odborníků potrvá několik desetiletí. Náklady na to se podle Reuters vyšplhají na zhruba 50 miliard dolarů.

Související