Počet obětí katastrofálních záplav, které od pátku sužují jih Filipín, stoupl na 521 mrtvých. S odvoláním na Červený kříž to oznámila agentura AFP.

Původní údaje hovořily o 200 obětech a asi 400 pohřešovaných. Více než dvě stovky obětí zatím záchranné týmy našly ve městě Cagayan de Oro. Od pátku se tam rozvodnily řeky a vystoupily z břehů.

Některé domy se rychle octly pod hladinou až po střechu, jejich obyvatelé v nich zůstali uvěznění uvnitř a utopili se. Na postižených místech zasahují stovky záchranářů a tisíce vojáků filipínské armády. Záchranářům se z měst Cagayan de Oro a Iligan podařilo dostat vrtulníky, auty a loděmi asi 2000 lidí do bezpečí.

Přívalové lijáky se přes noc na sobotu přehnaly přes celou jižní oblast ostrova Mindanao. Z hor se do údolí začala valit bahnitá voda a lidi dostihla mnohdy ve spánku. Úřady s takovou zkázou nepočítaly, v Iliganu byl vyhlášen pouze první stupeň pohotovosti.

Bouři, kterou agentury nazývají Washi a Filipínci Sendong doprovází vítr o rychlosti 75 kilometrů v hodině. Dorazila už na menší ostrov Negros, odkud hlásí 18 mrtvých. Večer má systém zasáhnout ostrov Palawan.

Největší silou bouře zasáhla město Dipolog, které leží západně od Iliganu. Starosta Iliganu Lawrence Cruz řekl, že voda smetla nejmíň deset vesnic ležících v blízkosti města. "Nezažili jsme podobné záplavy od doby, co město existuje," sdělil s tím, že se jedná o nejhorší katastrofu v dějinách města.

Záchranáři prohledávají také moře u pobřeží a pátrají po přeživších. V mnoha městech se lidé prodírají po ramena ve vodě nebo se snaží dostat na střechy. Mezi pohřešovanými je i populární rozhlasový moderátor Enie Alsonado, který se snažil pomáhat lidem ve svém sousedství.

Ministryně žádá o mimořádnou pomoc

Ministryně sociálních věcí Corazon Solimanová v rozhlase prohlásila, že z Cagayan de Oro bylo do deseti evakuačních středisek převezeno 20 000 lidí. Dostali už potravinové balíčky. Požádala, aby se další dobrovolníci zapojili do balení potravin, protože sociálních pracovníků není dostatek. Počítá se s tím, že evakuovaní budou muset zůstat mimo domovy až do Vánoc. Solimanová pro ně požádala vládu o mimořádnou pomoc.

Filipíny se každoročně potýkají s přibližně dvacítkou silných bouří. Tajfuny, které nad severními Filipínami řádily letos v září, za sebou zanechaly více než stovku tisíc lidí bez domova.