V Libyjské poušti začalo velké pátrání. Hledá se zlato a miliony dolarů, které po smrti bývalého diktátora Muammara Kaddáfího zůstaly někde ukryté. Informovala o tom agentura RIA Novosti s odvoláním na alžírské noviny Al-Chabar.

Po schovaném bohatství ale nepátrají jen Libyjci, ale také zahraniční tajné služby. Kaddáfího stoupenci podle listu Al-Chabar ukryli v poušti až čtyři tuny zlata a 200 až 500 milionů dolarů (až 9,7 miliardy korun) v hotovosti.

V sousedním Nigeru byli zadrženi při přechodu hranice dva Libyjci, kteří podle svých slov pracují pro americkou firmu pátrající po Kaddáfího pokladu. Dvojice měla za úkol najít vysoce postaveného bývalého velitele z Kaddáfího okolí, který by měl přesně znát místo, kde se zlato a peníze nacházejí.

Podle alžírského listu pátrají v poušti také francouzské tajné služby pomocí zvláštních letadel. Zprávy o zlatém pokladu lákají také řadu dobrodruhů z arabských a západních států.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí byl letos svržen po 42 letech vlády povstalci a za nevyjasněných okolností zabit poté, co byl dopaden při přesunu ze svého úkrytu v rodném městě Syrtě 20. října. Válka v Libyi stála život tisíce lidí a do značné míry zničila hospodářství tohoto významného ropného státu.

Související