Hlavní favorit březnových prezidentských voleb Vladimir Putin se rozhodl, že se o svobodném hlasování v Rusku nesmí už dál pochybovat. Nechá proto do volebních místností nainstalovat kamery, které budou veškeré dění živě přenášet na internetu.

Podle úřadů bude celá akce stát asi 15 miliard rublů a zprovoznění systému potrvá asi dva měsíce. Kritici Putinova nápadu ale podotýkají, že umlčet hlasy o manipulaci při volbě se stejně Kremlu nepodaří.

Původní plán hovořil o kamerách jen v desetině všech volebních místností, kterých je po celém Rusku na 95 tisíc. Fungovat měly navíc až v roce 2013.

Prezidentský kandidát o navrhovaném plánu promluvil v televizní debatě 15. prosince, když reagoval na neutuchající protivládní demonstrace poukazující na falšování parlamentních voleb. Záznamy z kamer by tak měly v případě Putinova vítězství dokázat, že o žádnou manipulaci nešlo.

Jak ale upozornil list Vědomosti, hlavní manipulace se neodehrávají přímo ve volebních místnostech, ale při vyhlašování výsledků. Připomněl i předloňský skandál z Moskvy, kde se ukázalo, že policejní strážnice nedostávají přenos z pouličních kamer, ale obrázek vytvořený programátory. A tak by to mohlo být i tentokrát.

 

 

Výhrady jsou i na čistě technické úrovni. Podobný problém se ještě nikde na světě neřešil, v zemi chybí i potřebná technika. "Naštěstí v Číně neslaví Vánoce," odpovídá skeptikům náměstek ministra spojů Ilja Masuch.

Ministerstvo počítá s tím, že každá místnost bude vybavena jednou až třemi kamerami připojenými k počítačům, vybaveným kvůli úsporám bezplatnými programy. Přenos se má odehrávat přes sedm regionálních středisek zpracování dat. Zařízení má být na místě v polovině února a fungovat má začít od 1. března.

"Rozlišení, navrhované ministerstvem, nebude stačit ke sledování nestandardních situací. Na to by bylo zapotřebí profesionálnějšího vybavení," upozornil v listu Kommersant ředitel počítačové firmy AMT Alexandr Golcov.

Experti: Instalace by trvala rok

Další experti argumentují, že na odbornou instalaci tolika kamer by byl zapotřebí zhruba rok času, a ne dva měsíce. Celý rok trvalo připojení 52 tisíc ruských škol k internetu, který i tak běží jen čtvrtinovou rychlostí oproti požadavku ministerstva na připojení kamer, připomínají.

Konstantin Soloduchin, šéf firmy Sinterra, která školní internet obstarala, míní, že jediným východiskem je využít i mobilní a satelitní připojení kamer, nicméně ani tak čas nemusí stačit k dodávce zařízení do odlehlých končin země.

Je tu i právní problém. Předseda každé volební komise by měl v internetovém přenosu ohlásit výsledek. Ale vzhledem k časovému posunu budou mít na Dálném východě hlasy sečteny již v době, kdy centrální Rusko ještě bude hlasovat - a stávající zákon zakazuje zveřejňovat dílčí výsledky, dokud volby neskončí v celé zemi.

Někteří poslanci, i z vládní strany, se zase obávají, že v den voleb se ruský internet prostě zhroutí. Na systém by také mohli útočit hackeři. Jejich terčem se v noci na úterý stala internetová stránka vytvořená úřady k veřejné debatě o Putinově návrhu. "Na web v noci zaútočili a zablokovali jej. Je jasné, že kdosi nechce, aby úkol, vytyčený vládou, byl v krátké době splněn," prohlásil náměstek ministra spojů Naum Marder.