Čínští policisté v úterý na jihu země zasáhli obušky a slzným plynem proti demonstraci tisíců nespokojenců, kteří se bouří proti tepelné elektrárně silně znečišťující ovzduší města Chaj-men. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní občany, podle nichž si střet policie s protestujícími vyžádal smrt patnáctiletého chlapce a stovku zraněných, včetně žen.

Demonstranti ve městě Chaj-men v jihočínské provincii Kuang-tung údajně obsadili úřad místní vlády a zablokovali dálnici. K zásahu proti davům, házejícím prý kameny, láhve s vodou a cihly, bylo vysláno tisíc pořádkových policistů. Podle výpovědi protestujících policie demonstranty krutě zmlátila.

"Žádáme přestěhování tepelné elektrárny. Řada místních obyvatel trpí různými chorobami, jako například rakovinou," uvedl jeden z občanů o elektrárenském komplexu, o němž i oficiální čínský tisk přiznal, že je velkým znečišťovatelem a výrazně překračuje povolené normy emisí.

Chaj-men se nachází asi 115 kilometrů od obce Wu-kchan, která v současnosti rebeluje vůči místní vládě kvůli údajným nezákonným záborům půdy a podezřelé smrti jednoho ze svých občanů ve vazbě.

Související