Rusko nedovolí "provokatérům a extremistům" narušit stabilitu země po parlamentních volbách a nepřipustí vměšování do svých záležitostí. Prohlásil to ve čtvrtek dopoledne ruský prezident Dmitrij Medveděv ve zprávě o stavu země, kterou přednesl před členy obou komor parlamentu, vlády a dalšími ruskými představiteli.

Prezident rovněž vyzval k zásadní reformě ruského politického systému, přičemž mimo jiné navrhl znovuzavedení přímé volby gubernátorů místo jejich jmenování Kremlem.

Rusko potřebuje demokracii, a ne chaos, zdůraznil Medveděv, podle něhož je Kreml připraven vyslechnout konstruktivní kritiku, ale nikomu nedovolí vyvolávat napětí.

"Lid má právo vyjádřit svůj názor zákonnými prostředky, ale snahy manipulovat ruskými občany, uvádět je v omyl a vyvolávat společenské nepokoje jsou nepřijatelné... Nebudeme také tolerovat vměšování zahraničí do našich vnitřních záležitostí," řekl Medveděv za potlesku přítomných.

Ruský prezident tím reagoval na rozsáhlé demonstrace, v nichž lidé protestují proti výsledkům hlasování ze 4. prosince. Hlavní kremelská strana Jednotné Rusko ve volbách ztratila skoro čtvrtinu křesel v parlamentu, třebaže si udržela většinu.

Protestních akcí se zúčastnily desetitisíce nespokojených lidí, další velká demonstrace je plánována na tento víkend.

Kritici Kremlu tvrdí, že hlasování bylo provázeno podvody a na problémy upozornili i nezávislí mezinárodní pozorovatelé. Evropská unie minulý týden vyzvala Moskvu k uspořádání nových, spravedlivých voleb a k okamžitému vyšetření všech zpráv o nesrovnalostech a o zastrašování v souvislosti s volbami.

Související