"Zcela určitě bude omezena letecká, lodní a možná i silniční a železniční doprava," uvedl mluvčí ČHMÚ Petr Dvořák. Česko se přívalu meteorologických extrémů vyhne.

Skandinávii souží tlaková níže Dagmar už teď. Na 200 tisíc lidí ve Švédsku a v Norsku přišlo o elektřinu kvůli bouřím. Podle agentury DPA počasí na mnoha místech ochromilo dopravu. Bouře také narušila těžbu zemního plynu v Severním moři.

Ven jenom výjimečně

Úřady na severu Švédska doporučily lidem, aby raději nevycházeli z domů. Tlakovou níži provází vítr o rychlosti až 110 kilometrů v hodině a podle meteorologů bouře patří mezi nejsilnější, jaké oblast v posledních letech postihly.
Okraj tlakové níže zasáhl i Finsko. Na několika místech země se kvůli ní zastavila železniční doprava. Zatím není jasné, zda se s problémy potýkají i domácnosti.

Bouře postihla i zařízení pro těžbu a zpracování zemního plynu. Mimo provoz je plošina Ormen Lange firmy Shell v Severním moři, jejíž produkce pokrývá pětinu britské poptávky po plynu. Už druhým dnem kvůli počasí nefunguje také továrna Kollsnes na pobřeží Norska, která plyn zpracovává.

Narušení těžby se promítlo ve vývozu plynu z Norska. Plynovodem Langeled, který přivádí norský plyn do Británie, dnes před polednem proudilo šest milionů metrů krychlových plynu za sekundu, což je desetina obvyklého průtoku.

Související