Peter Morici, profesor ekonomie na University of Maryland, se domnívá, že růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí roku 2011 bude velmi dobrý. Dosáhne minimálně 3 % a tažen je zejména spotřebitelskými výdaji.

Ty ale bohužel tempem svého růstu předbíhají růst příjmů, na rozdíl od minulosti si ale spotřebitelé již nemohou pomoci dalšími úvěry. Dá se tak čekat, že spotřebitelské výdaje zase zpomalí a příští rok se růst sníží na úroveň 2 %.

Patová politická situace v USA se podle profesora nezlepšuje a příchod volebního roku eliminuje možnost prosazení důležitých reforem, například v oblasti daní. Tento faktor je ale již odražen v projekcích růstu pro příští rok i v cenách na trzích. Největší problém pro americkou ekonomiku představuje vývoj v Evropě.

Problémy vidíme také v Číně, ta je ale schopná „se z nich vykoupit“, protože v ekonomice je stále velký vliv státu. Tato strategie může později vést k větším strukturálním nerovnováhám ve světě, Evropa se ale neblíží tomu, že by své problémy řešila.

Bez fiskální unie nemá držení eura smysl a Morici čeká, že „v roce 2012 budou tisknout hodně peněz, není ale jisté, zda to bude stačit“.

Eurozóna musí zavést „skutečnou fiskální unii“ se společným zdaněním, které bude financovat hlavní státní výdaje jako např. zdravotní péči či sociální zabezpečení. Země na jihu Evropy musí na oplátku sladit své trhy práce a další oblasti ekonomiky s politikou, která je uplatňována v Nizozemí a Německu.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se