Muž, o němž se nyní hovoří jako o šedé eminenci stojící za trůnem severokorejského následníka Kim Čong-una, se jmenuje Čang Song-tchek.

V mládí byl šviháckým hráčem na akordeon, ale jeho život se změnil, když se na univerzitě seznámil s dcerou autokratického zakladatele KLDR, získal její přízeň a oženil se s ní navzdory Kim Ir-senově nesouhlasu, napsala dnes agentura Reuters.

Asketicky vyhlížející, obrýlený pětašedesátiletý Čang Song-tchek přežil čistky, trpké palácové intriky i osobní tragédii, aby se stal hlavním poradcem svého synovce Kim Čong-una, který je ve třetí generaci následníkem severokorejské komunistické dynastie.

Ačkoli o severokorejské "první rodině" je toho známo jen velmi málo, zasvěcenci, ti, kdo se s Čangem setkali při jeho návštěvě Jižní Koreje v roce 2002, i analytici míní, že by mohl mladého Kima vést k otevření jednoho z nejizolovanějších států světa.

"Zdá se být někým, kdo se více zajímá o to, co je mimo Severní Koreu, i o okolní svět," řekl agentuře Reuters bývalý americký náměstek ministerstva zahraničí Christopher Hill.

Dobré vztahy s armádou

Čang je hlavním členem uzavřené kliky, která nyní povede Severní Koreu. Jeho oficiální tituly zahrnují i post místopředsedy Komise národní obrany; nejvyšší vládní rady, v jejímž čele stál zesnulý Kim Čong-unův otec Kim Čong-il.

Analytici v Soulu uvádějí, že Čang má tři vlastnosti, které ho činí způsobilým vést, anebo alespoň ovlivňovat vedení Severní Koreje: rozumí fungování mocenských struktur v Pchjongjangu, zná dobře Jižní Koreu a má dobré vztahy se severokorejskou armádou čítající 1,2 milionu vojáků.

Čang Song-tchek před rakví Kim Čong-ila (stojí po levici diktátorova následníka Kim Čong-una)

Čang se narodil v roce 1946. Nepatřil k severokorejské elitě a nebyl tím druhem manžela, jakého by si Kim Ir-sen přál pro svou tvrdohlavou dceru Kim Kjong-hi, tvrdí autor knihy o KLDR i někteří ze severokorejských zběhů. Navštěvoval ovšem prestižní Kim Ir-senovu univerzitu v Pchjongjangu.

Miláček dívek

"Hodně pil a bavil se a hrál dobře na akordeon. Byl to velmi bystrý muž," uvedl Čang Song-min, autor knihy Válka a mír: Kam Severní Korea zamíří po Kim Čong-ilovi.

"Spoustě dívek se líbil. Byl okouzlující, proto se do něj Kim Kjong-hi zamilovala," dodal. Pár se podle severokorejských přeběhlíků scházel i poté, co se proti jejich vztahu postavil Kim Ir-sen a Čang byl nucen přestoupit na jinou univerzitu.

"Kim Kjong-hi jezdila Kim Ir-senovým mercedesem, kdykoli měla možnost se s Čangem setkat a prala mu prádlo poté, co musel přestoupit jinam," řekl agentuře Reuters jeden z nich.

Pár se vzal v roce 1972, ale nebylo to šťastné manželství. Kim Kjong-hi byla později označena za alkoholičku. Jejich dcera spáchala sebevraždu v roce 2006 v pařížském bytě - ironií osudu proto, že se rodiče stavěli proti jejímu chlapci.

Kjong-hi se později stala jednou z nejbližších důvěrníků Kim Čong-ila, ale svého manžela často shazovala a jednala s ním jako s podřízeným nebo slouhou. V roce 2004 byl Čang vyhoštěn z mocenské kliky kvůli rozporům s Kim Čong-ilem a možná také proto, že měl příliš dobré vztahy s vůdcovým prvním synem Kim Čong-namem, který upadl do nemilosti.

Rehabilitován byl o dva roky později, patrně na žádost své manželky, a později sám přesunul svou přízeň na Kim Čong-ilova nejoblíbenějšího třetího syna Kim Čong-una.

Obratný politik

V té době se dostal do konfliktu s dalšími mocnými lidmi, utrpěl vážné zranění při dopravní nehodě, ale s udivující rychlostí se mu podařilo opět vrátit do nejužšího mocenského kruhu, jakkoli nikdo netuší, jak to dokázal. Analytici ovšem tuto skutečnost připisují jeho mimořádné schopnosti chápat fungování moci.

Poté, co jeho švagr Kim Čong-il v roce 2008 utrpěl mrtvici, posiloval postupně Čang svůj vliv a upevnil si postavení v mocenské klice. Spolu s manželkou byli v době Kim Čong-ilovy smrti jeho nejbližšími důvěrníky.

Na veřejnosti a na povrchu se Čang raději drží zpátky, ale tím jen zakrývá moc, kterou má, uvádějí ti, kdo se s ním setkali. Sice by o ni mohl přijít jediným Kim Čong-unovým slovem, ale to není příliš pravděpodobné, stejně jako to, že by usiloval o uzurpování moci pro sebe, uvádějí analytici.

Podle nich se nyní Kim Čong-un a Čang Song-tchek nemohou navzájem opustit. Kim Čong-unovi chybí upevněná moc a Čang nepotřebuje riskovat vlastní život při pokusu o jeho svržení.

Související