Stanice BBC se prohřešila, když svůj přehled ženských tváří roku zakončila fotografií pandy. Jak připomněla agentura Reuters, minulý týden BBC zase vytvořila seznam sportovců roku, v němž byli zastoupeni jen muži.

Seznam žen, o nichž se letos nejvíc hovořilo, je sestaven podle měsíců a událostí vážících se k ženám, o nichž se psalo nejvíc.

Je mezi nimi například americká poslankyně Gabriella Giffordsová, která utrpěla těžké zranění hlavy při střelbě atentátníka v Tucsonu, Guinejka Nafissatou Diallová, která obvinila někdejšího šéfa Mezinárodního měnového fondu Dominiqua Strausse-Kahna ze znásilnění, nebo Jihoafričanka Charlene Wittstocková, která údajně málem utekla ze svatby s monackým princem Albertem.

V prosinci podle autorů seznamu zaujala nejvíc pandí samička Tchien Tchien, kterou Čína za velkého zájmu médií zapůjčila zoo v Edinburghu.

Samice roku

Její přiřazení na seznam výrazných žen rozlítilo mnohé a mezi těmi, kdo na to na Twitteru reagovali s rozhořčením, byl i někdejší vicepremiér John Prescott.

"Takže BBC nebyla schopna najít vhodnou ženu mezi sportovními osobnostmi, zato našla pandu pro ženskou tvář roku 2011," napsal.

Nelibost projevila také poslankyně Stella Creasyová. "Bez urážky Sweetie (přezdívka Tchien Tchien), je to jistě pěkná panda, ale jde o to, že v názvu seznamu je ´ženy´, nikoli ´samice´ roku," stojí v jejím příspěvku.

Seznam BBC je kritizován navíc i za to, že čtvrtina žen se mezi výrazné osobnosti zařadila v souvislosti se sňatky.

Je na něm například Pippa Middletonová, tedy švagrová prince Williama, nebo španělská vévodkyně z Alby, která se letos v 85 letech provdala.

Bob Chaundy, který je pod seznamem podepsán, se na Twitteru pokusil bránit poskytnutím pohledu do svého soukromí: "Já jsem ženy roku BBC nevybíral, pouze jsou o nich napsal. Ale i tak to mám u ženy špatné. Následovalo pandamonium!"

Stanice BBC tvrdí, že to není poprvé, kdy se mezi tvářemi roku objevilo zvíře. "Zařazení Sweetie k mediálním osobnostem roku je veselým příspěvkem do seznamu a není to poprvé, kdy je na něm jiná než lidská bytost. V roce 2009 tam byl kapr Benson a loni zas prasátko Peppa," uvádí se v prohlášení BBC.

Související