Pchjongjang v pátek vzkázal světu, že nástupem nového vůdce Kim Čong-una se nijak nemění politika Severní Koreje. Komunistický režim se vyjádřil krátce po ukončení oficiálního smutku po smrti vůdce Kim Čong-ila, který zemřel 17. prosince ve věku 69 let.

"Při této příležitosti chceme vážně a směle prohlásit, že pošetilí politici po celém světě včetně loutkového režimu v Jižní Koreji nemají z naší strany očekávat jakékoli změny," uvedly to severokorejské úřady v prohlášení zveřejněném státní agenturou KCNA.

Pchjongjang zdůraznil, že se nebude nikdy sbližovat se současnou vládu v Jižní Koreji. Pohrozil naopak Soulu "odplatou" za to, že nedovolil všem jihokorejským zájemcům o vyjádření soustrasti navštívit v minulých dnech KLDR.

Čtvrteční obřad na závěr dvoudenního pohřbu Kim Čong-ila začal veřejným prohlášením jeho následníka a syna Kim Čong-una za "nejvyššího vůdce" vládnoucí strany, armády a lidu. Ceremoniální hlava státu Kim Jong-nam davu oznámil postavení nového vůdce a prohlásil, že Kim Čong-un zdědil po svém otci "ideologii, charakter a věc revoluce".

Kim Čong-il byl absolutním vládcem jedné z nejizolovanějších zemí světa od roku 1994, kdy převzal vládu po svém otci Kim Ir-senovi.

Záběry z průběhu pohřbu Kim Čong-ila

Související