Severní Korea oficiálně jmenovala Kim Čong-una, syna nedávno zesnulého diktátora Kim Čong-ila, "nejvyšším velitelem" armády.

Mladý Kim tak formálně získal souhlas ke kontrole vojska o síle 1,2 milionu mužů a zároveň po smrti svého otce posílil svou pozici v čele země.

Kimovo jmenování oznámil Pchjongjang v sobotu. Titul získal Kim Čong-un podle oficiálního prohlášení státní agentury KCNA na pátečním zasedání politického byra ústředního výboru Korejské strany práce na základě otcovy poslední vůle z 8. října.

Kim již od smrti svého otce 17. prosince získal od vlády i státních médií řadu titulů a přízvisek, ale označení "nejvyšší velitel" je podle agentury AP jasným signálem, že rychle upevňuje svou moc.

Ve čtvrtek, kdy KLDR uzavřela okázalý pohřeb Kim Čong-ila, byl Kim Čong-un prohlášen za "nejvyššího vůdce" vládnoucí strany, armády a lidu a také za "velkého následníka" mocenské dynastie Kimů.

Kim Čong-il byl absolutním vládcem jedné z nejizolovanějších zemí světa od roku 1994, kdy převzal vládu po svém otci Kim Ir-senovi.

Zprávu o jeho smrti Pchjongjang zveřejnil až po dvou dnech. Dalších deset dní se před podobiznami zesnulého vůdce klaněly a plakaly statisíce lidí.

Ve středu začal mohutný pohřeb, z něhož severokorejská státní televize vysílala několikahodinovou jízdu kolony provázející pohřební vůz pchjongjangskými ulicemi plnými teatrálně naříkajících lidí.

Související