Média v KLDR o jeho přítomnosti mlčela. Nejstarší syn Kim Čong-ila, čtyřicetiletý rebel Kim Čong-nam, se však snad přeci jen na pohřbu severokorejského vůdce objevil. Podle britského listu Daily Mail přijel tajně na falešný pas.

Kim Čong-nam, který si pro svůj rozmařilý životní styl vysloužil označení "playboy" i neoficiální vyhnanství v Macau, měl přiletět do Pchjongjangu přímo z tohoto čínského území.

Spolu se svým nejmladším bratrem, asi sedmadvacetiletým Kim Čong-unem, údajně v soukromí postáli u těla zesnulého, než se Kim Čong-nam zase vrátil do Macaa.

Ve snaze neupoutávat na sebe pozornost a nevyvolávat otázky, proč není právě on coby nejstarší následníkem Kim Čong-ila, se nezúčastnil oficiálního státního pohřbu svého otce, který se konal 28. prosince s hodinovým smutečním shromážděním o den později.

Podle dostupných zdrojů přiletěl do KLDR ihned 17. prosince, kdy se o otcově smrti dozvěděl. Světu přitom KLDR smrt Kim Čong-ila oznámila až o dva dny později. Jak dlouho se v Severní Koreji zdržel, není známo, stejně jako to, jaké vztahy nyní panují mezi Kim Čong-namem a Kim Čong-unem.

Skandál v Japonsku

Předpokládá se, že nejstarší syn "Drahého vůdce" Kim Čong-ila žije v Macau samotářsky od roku 2001 v přepychu a blahobytu. Do čínského ráje hazardu se přesunul poté, co ho v Japonsku zadrželi s falešným dominikánským pasem. Před úřady se tehdy hájil, že chtěl jen vzít rodinu do Disneylandu.

"Stěhuje se sem a tam. Je těžké ho vystopovat," řekl pro agenturu AFP Ricardo Pinto, vydavatel časopisu Macau Closer, který se na sledování Kim Čong-nama v bývalé portugalské kolonii specializuje.

"Zdá se, že někdy žije ve svém domě a někdy přespává různě po hotelech. Není nic, co by naznačovalo, kde se teď nachází," dodal Pinto na adresu tohoto kontroverzního člena dynastie Kimů.

Minulý rok Kim Čong-nam médiím sdělil, že "nemá zájem" o místo nástupce v čele severokorejské diktatury. Z Číny údajně pravidelně cestoval do Rakouska, Francie, Thajska či rodné Severní Koreje. Jeho dospívajícího syna spatřili ve škole v Bosně a Hercegovině.

Související