Jižní Korea je otevřená zahájení jednání o jaderném programu se Severní Koreou, uvedl to v pondělním projevu pro místní televizi jihokorejský prezident I Mjong-bak. Varoval však KLDR, aby zabránila jakýmkoliv provokacím a dodal, že korejský poloostrov je nyní v důležitém "bodu zvratu".

I Mjong-bak tak reagoval na změnu v čele Severní Koreji, kde po smrti Kim Čong-ila převzal plnou moc jeho syn Kim Čong-un.

Severní Korea pak v novoročním poselství slíbila bránit svého vrchního velitele armády a zároveň šéfa vládní strany Kim Čong-una "až k smrti".

Jihokorejský prezident varoval, že jeho země tvrdě odpoví na jakýkoliv útok svého severního souseda. V roce 2010 zahynulo při útoku, ze kterého byla obviněna KLDR, 50 jihokorejských vojáků.

Severní Korea pravidelně kritizuje jihokorejského prezidenta od roku 2008, kdy se ujal funkce a ukončil dosavadní politiku pomoci pro severní část země. I Mjong-bak odmítl pokračovat v dodávkách štědré pomoci KLDR a podmínil ji pokrokem v ukončování severokorejského jaderného programu a v oblasti lidských práv.

Severní Korea v pátek varovala, že ani po smrti Kim Čong-ila země nezmírní svůj postoj k vládě Jižní Koreje. Vlivná Komise národní obrany oznámila, že země nikdy nebude jednat se současným jihokorejským prezidentem.

Prezident rovněž ve svém projevu uvedl, že globální ekonomika v současnosti není jen v dočasném poklesu, ale vstoupila do nové éry pomalého růstu. Slíbil však snížit inflaci, která loni stoupla na tříleté maximum. Prioritou vlády je snížit letos inflaci na tři procenta. Loni roční průměrná inflace činila čtyři procenta, napsaly agentury AP a Reuters.

Související