Newyorská policie v neděli zatkla desítky protestujících z hnutí Okupujte Wall Street poté, co demonstranti těsně před novoroční půlnocí strhli zátarasy kolem manhattanského Zuccotti parku, oznámily místní úřady.

Policie uvedla, že během potyček bylo zatčeno 68 lidí. Nejméně jedna osoba byla obviněna z napadení policisty, jenž utrpěl řezné rány na ruce. Dále padla obvinění jako neoprávněné vniknutí na cizí pozemek, narušování veřejného pořádku a ohrožování bezpečnosti druhých osob. Někteří protestující už byli propuštěni, podotýká agentura AP.

Jeden z protestujících Jason Amadi řekl, že byl zasažen pepřovým sprejem, když se policie pokoušela zabránit davu asi 500 demonstrantů ve stržení zátarasů. Amadi uvedl, že dav nakupil součásti bariér v centru parku na hromadu. Demonstranti na ni vylezli, skandovali a zpívali.

Činnost hnutí Okupujte Wall Street kulminovala ve velkých amerických městech v průběhu letošního podzimu, ale ještě zcela neutichla. Hnutí vzniklo letos v září právě v New Yorku a postupně se rozšířilo do dalších měst. V jejich parcích nebo na náměstích vyrostly stanové tábory stoupenců hnutí, pořádkové síly je ale pak začaly likvidovat.

Členové hnutí tvrdí, že zastupují 99 procent amerických občanů a brání je proti procentu nejbohatších. Kritizují nedostatečnou solidaritu bohatých s chudými a žádají větší zdanění bohatých.

Související