ČSSD dnes poslala ústavní stížnost na 14 reformních zákonů. Předlohy nebyly podle sociálnědemokratických poslanců schváleny ve sněmovně ústavně předepsaným způsobem.

Jde například o zákony druhé části zdravotní reformy, o sociální a důchodovou reformu a o změny v dani z přidané hodnoty.

Opozici vadí, že projednávání jednotlivých zákonů bylo v dolní komoře sloučeno. Poslanci prý nedostali dostatečný prostor se vyjádřit.

Ústavní soud již dříve obdržel návrh poslanců ČSSD na zrušení několika klíčových ustanovení první části zdravotnické reformy.

Vládní koalice prosadila v listopadu ve sněmovně kvůli obstrukcím sociální demokracie sloučení debaty k předlohám, řečnická doba na jednoho poslance byla omezena na dvakrát deset minut.

"Jsme přesvědčeni o tom, že při jejich přijetí docházelo k opakovaným omezováním práva jednotlivých poslanců, zejména opozičních, projednávat zákony ve svobodné parlamentní rozpravě," uvedl Sobotka.

Předseda ČSSD připomněl, že koalice dopředu věděla, že pokud od omezení debaty neustoupí, sociální demokraté budou žádat Ústavní soud, aby předlohy zrušil.

Součástí reformního balíku byla i novela zákona o zaměstnanosti, v níž ČSSD žádá zrušit povinnost nezaměstnaných přijmout po dvou měsících registrace na úřadu práce veřejnou službu. "Tato zákonná úprava je v rozporu se základním právěm občanů na přiměřené hmotné zabezpečení v nezaměstnanosti, tak s právem na pomoc v hmotné nouzi," uvedl Sobotka.

V jednom ze zákonů zdravotní reformy by měl Ústavní soud podle ČSSD zrušit úpravu povinné přeregistrace poskytovatelů zdravotních služeb. Podle sociální demokratů je ustanovení šikanózní, zpětně zasahuje do práv lékařů a odporuje principu právní jistoty.

Už v prosinci ČSSD napadla u Ústavního soudu první část zdravotnické reformy. Výtky nejsilnější opoziční strany se týkají rozdělení péče na standardní a nadstandardní a zvýšení poplatku v nemocnici o 40 na 100 za den. Nový návrh má podle Sobotky celkem 52 stran.