V Turecku byl zatčen bývalý náčelník generálního štábu armády Ilker Basbug. Má ve vazbě počkat na soud, který bude řešit jeho údajný podíl na protivládním spiknutí v roce 2003.

Agentura Anadolu v pátek oznámila, že byl generál zatčen krátce po výslechu, v němž odpovídal na otázky týkající se údajného pokusu svrhnout vládu premiéra Recepa Tayyipa Erdogana.

Basbug je nejvyšším z tureckých představitelů, kteří jsou v kauze Ergenekon zadrženi. Je předběžně obviněn z řízení gangu, který připravoval sesazení vlády silou.

V případu Ergenekon, s jehož vyšetřováním se začalo roku 2007, je obviněno téměř 200 lidí, mezi nimiž jsou mafiáni, právníci, novináři, univerzitní profesoři a především armádní důstojníci. Mnozí z jich vypověděli, že jednali na rozkaz. Basbug byl v době komplotu náčelníkem generálního štábu, do důchodu odešel roku 2010.

Mocenský souboj?

Basbug po čtvrtečním výslechu řekl turecké televizi NTV, že považuje za tragikomedii obvinit někoho, kdo velel tak mohutné armádě, z vytvoření a řízení teroristické skupiny. Turecká armáda je druhá největší v NATO a je řazena k nejsilnějším na světě.

Erdoganovi kritici tvrdí, že se vláda v kauze Ergenekon zbavuje nepohodlných lidí. Analytici poukazují na to, že byli poprvé do vyšetřování a soudního řízení zahrnuti nejvyšší důstojníci.

Agentura AP poznamenala, že moc kdysi nedotknutelných generálů upadá spolu s tím, jak Ankara prosazuje členství Turecka v Evropské unii. Za posledních 50 let zorganizovalo vojsko čtyři převraty.

Případ Ergenekon je v Turecku chápán jako mocenský boj mezi Erdoganovou vládní Stranou spravedlnosti a rozvoje, která vznikla ze zrušené proislámské strany, a někdejším sekulárním vedením země, k němuž se řadí kromě vojáků právníci, novináři a politická opozice.

Související