Jihokorejská policie zahájila intenzivní pátrání po osobách, které v pátek rozšířily poplašnou a mylnou zprávu o údajné explozi severokorejského jaderného reaktoru. Vyšetřovatelé mají podezření, že zpráva vznikla záměrně s cílem vydělat na bleskovém propadu akcií obchodovaných na soulské burze.

Zatím z neznámých zdrojů se v pátek v Jižní Koreji, ale i v Japonsku rozšířila informace, že prý v KLDR vybuchl nově budovaný lehkovodní jaderných reaktor.

Podle této zprávy exploze způsobila únik radioaktivity a oblak jaderného zamoření směřoval na jih rozděleného poloostrova. Zpráva se odvolávala na anonymní zdroje japonské kontrarozvědky.

Přestože jihokorejské úřady informaci velmi rychle dementovaly, ceny jihokorejských akcií i kurz tamní měny stačila zpráva prudce oslabit. Navíc v době, kdy náladu na trzích dlouhodobě negativně ovlivňuje vývoj v eurozóně.

Jižní Korea je vůči dění na severu zranitelná

Jihokorejská policie v sobotu vytvořila zvláštní skupinu, která má okolnosti uměle vyvolaného poplachu vyšetřit. Pokud policie zdroj informace skutečně najde, čeká původce podle tiskové agentury Jonhap tvrdý postih.

Záležitost kolem poplachu na jihokorejské burze ilustruje zranitelnost celého jihokorejského politického a ekonomického systému vůči vývoji na severu, napsal v komentáři americký list The Washington Post.

Poplach navíc znovu rozvířil obavy, že s případnou skutečnou jadernou havárií by si severokorejské úřady nejspíš nedokázaly poradit.

Ve čtvrtek severokorejská agentura KCNA zveřejnila první zmínku o jaderném programu KLDR po nástupu nového diktátora Kim Čong-una. "Svět uznává KLDR jako plnoprávnou jadernou mocnost. Naše jaderná odstrašující síla je revolučním výdobytkem, který nikdy nebude předmětem žádného obchodu," napsala agentura.

Související