Nové severokorejské vedení požádalo Spojené státy o potravinovou pomoc. Oznámila to japonská agentura Kjódó s tím, že prosbu předal Pchjongjang už v prosinci diplomatickou cestou na půdě OSN.

Podle agentury jde o první žádost, kterou Washingtonu adresoval nový vůdce KLDR Kim Čong-un, jenž se ujal moci po smrti svého otce Kim Čong-ila.

Američané prý sice pomoc prozatím odmítli, nevyloučili ji ale do budoucna v případě, že KLDR dostojí svým mezinárodním závazkům.

Spojené státy trvají především na zastavení kontroverzního severokorejského jaderného programu včetně uzavření kapacit na obohacování uranu, což je proces nezbytný při vývoji jaderné zbraně.

Pomoc jen potřebným

Chtějí také záruky, že případná pomoc nepadne do rukou stranického aparátu, místo aby se dostala k hladovějícím.

Podle jihokorejských a japonských analytiků je žádost KLDR adresovaná Washingtonu důkazem skutečně kritické hospodářské situace na severu Korejského poloostrova. Zároveň naznačuje, že nový vůdce se hodlá ekonomice věnovat s veškerou vážností.

Studená sprcha světu z KLDR: Žádné změny od nás nečekejte, pošetilci - čtěte ZDE

Podle dostupných informací jednali emisaři KLDR a USA o potravinové pomoci i na schůzce v Pekingu v polovině prosince, tedy ještě před smrtí Kima staršího. Dosáhli tehdy údajně dohody o tom, že Pchjongjang pozastaví program obohacování uranu.

KLDR na schůzce údajně požadovala potravinovou pomoc ve formě dodávek rýže, USA byly ochotny dodat KLDR vitaminové doplňky a pečivo pro děti.

Na provokace ze severu odpovíme tvrdě, varoval KLDR jihokorejský prezident - čtěte ZDE

Související