V databázi osobních dat, kterou získala a zveřejnila hackerská skupina Anonymous po vánočním kyberútoku na počítače americké bezpečnostní poradenské firmy Stratfor, jsou také údaje o stovkách zaměstnanců NATO, tajných služeb a příslušníků armády.

Na internetu jsou tak volně přístupné například e-mailové adresy a hesla úředníků, kteří pracují pro nejdůležitější britské vládní úřady a přicházejí do styku s citlivými informacemi, píše britský deník Guardian.

Útok hackerů z hnutí Anonymous na společnost Stratfor se odehrál loni 25. prosince. Hackeři oznámili, že firmě ukradli 200 GB e-mailů a údajů o kreditních kartách, které podle nich patří klientům Stratforu.

Deník Guardian požádal amerického odborníka na kybernetickou bezpečnost Johna Bumgarnera, aby zveřejněnou databázi kontaktů podrobil analýze. Bumgarner došel k závěru, že v seznamu asi 850 tisíc jmen, která si předplatila přístup k obsahu internetových stránek Stratforu jsou i lidé z britských vládních institucí či z NATO.

Americký expert identifikoval jména 221 zaměstnanců britského ministerstva obrany, 242 zaměstnanců Severoatlantické aliance nebo 46 úředníků ministerstva zahraničí. V databázi našel i kontakty sedmi lidí z britského úřadu vlády, 67 zaměstnanců Scotland Yardu nebo 14 lidí z ministerstva vnitra.

V seznamech Stratforu byly přirozeně i tisícovky vládních zaměstnanců ze Spojených států. Podle Bumgarnera třeba 19 tisíc příslušníků armády včetně 173 Američanů, kteří jsou nasazeni v Afghánistánu a 170 nasazených v Iráku, ale i adresy někdejšího viceprezidenta Dana Quaylea a bývalého ministra zahraničí Henryho Kissingera.

Tajné informace

Problém představuje hlavně fakt, že emailový kontakt některých osob není obecně známý a že hackeři adresy zveřejnili i se zakódovanými hesly, která se však dají snadno prolomit. Zdatnější uživatelé internetu by tak mohli snadno získat přístup do e-mailových schránek lidí, kteří pracují s citlivými a dokonce i tajnými informacemi.

Zástupci britské vlády ale odmítají, že by zveřejněná databáze mohla představovat nějaké bezpečnostní riziko. "Jsme si vědomi toho, že údaje předplatitelů Stratforu byla zveřejněna na veřejně přístupných stránkách. V současné chvíli ale nic nenaznačuje, že by to nějak mohlo ohrozit britské vládní instituce," řekl mluvčí britské vlády.

Hackeři odcizili i kontakty britských poslanců. Jednou z obětí je baronka Emma Nicholsonová, která v rozhovoru s Guardianem incident odsoudila. "Dát všanc údaje o vládních úřednících je příšerně nefér. Úředníci v citlivých oblastech jako je obrana či armáda mohou být dokonce vystaveni určitému nebezpečí. Chránit tahle data je opravdu hodně těžké, ale není to nemožné," řekla poslankyně.

Anonymous je mezinárodní skupina hackerů bez pevné organizační struktury. Aktivisté se většinou zapojují do ad hoc "operací" různého druhu. Známá je především díky útokům na firmy, které vypověděly spolupráci kontroverznímu portálu WikiLeaks. Mezi terči hackerů byla například firma MasterCard. Naposledy začátkem ledna spustila skupina portál na odhalování neonacistů nazi-leaks.net, který má přinášet výbušné informace z krajně pravicové scény.