Američan íránského původu Amir Mirza Hekmati byl v Íránu odsouzen k trestu smrti. Podle pondělní zprávy agentury Fars a také íránského rozhlasu byl usvědčen ze špionáže a spolupráce s nepřátelským státem, v daném případě se Spojenými státy.

Podle íránského zákona se může odsouzený do 20 dní odvolat. Americké ministerstvo zahraničí požádalo Írán, aby Hekmatiho propustil.

Hekmati byl zatčen loni a v prosinci byl postaven před soud. Byl obviněn ze špionáže pro americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA). Odsouzen byl rovněž za to, že se pokusil Írán zavléct do teroristických aktivit.

Podle Íránců se 28letý muž pokusil infiltrovat do íránské tajné služby. Má za sebou údajně speciální výcvik a před vstupem do Íránu sloužil na amerických vojenských základnách.

Hekmati se "přiznal"

Jeho otec, který žije v USA a přednáší tam mikrobiologii, ale sdělil agentuře AP, že syn odjel do Teheránu navštívit babičky a že pro CIA nikdy nepracoval. Hekmati se narodil v Arizoně, jeho rodiče jsou původem z Íránu, otec učí v Michiganu.

Americké ministerstvo zahraničí obvinění ze špionáže odmítá. Záležitost, jako v podobných případech, řeší švýcarské velvyslanectví v Teheránu, protože USA s Íránem neudržují diplomatické styky. Švýcarští diplomaté požádali íránské úřady v sobotu, aby mohli s Hekmatim hovořit, ale Íránci žádost zamítli.

Hekmati sloužil podle CNN v americkém námořnictvu a působil jako tlumočník z arabštiny. Podle příbuzných byl v armádě v letech 2001 až 2005. Pak si založil jazykovou firmu a poskytoval jazykové služby na kontrakt armádě i civilním podnikatelům. Podle agentury Fars muž vypověděl, že pro americkou armádu pracoval čtyři roky a pak pokračoval pro CIA. Byl prý vyslán do Afghánistánu a měl přístup i k tajné dokumentaci.

Hekmati se začátkem prosince objevil v íránské televizi a "přiznal", že jeho úkolem bylo infiltrovat se podle pokynů CIA na ministerstvo informací. Mluvil plynně persky a anglicky. Za jakých podmínek ale hovořil před kamerou, není jasné. "Americká rozvědka mne oklamala.

I když jsem vstoupil do Íránu s posláním infiltrovat se do jeho tajné služby a být zdrojem informací CIA, osobně jsem Íránu nechtěl uškodit, protože jsem zde chtěl žít a do USA jsem se nehodlal vrátit. První kontakt s CIA jsem měl v roce 2009... Následovaly další schůzky a pětiměsíční výcvik, pak jsem byl vyslán do Iráku, kde jsem strávil devět měsíců," tvrdil na záznamu Hekmati.

CIA mu prý nabídla, že mu bude za informace platit. Za celou misi prý měl slíbeno 500.000 dolarů. Dostal pokyn, aby se vydával za "vojáka nespokojeného s politikou USA".

Írán neuznává pojem dvojího občanství a soudil Hekmatiho jako íránského občana. Rodina v USA minulý týden vyjádřila obavy z toho, že se Hekmatimu nedostane spravedlivého procesu. Hájil ho vládou přidělený obhájce. "Snažili jsme se Amirovi sehnat v Íránu obhájce, oslovili jsme jich deset, ale marně," oznámila Hekmatiho rodina.

Írán v minulých měsících ohlásil zatčení několika desítek údajných proamerických špionů. Nejznámější případ se váže k roku 2009, kdy byli na íránsko-irácké hranici zatčeni tři američtí turisté. Ženu Írán po roce kvůli zdravotním důvodům propustil, dva muže pak soudil a loni byli díky finančnímu vypořádání, které zprostředkoval Omán, vydáni, i když v Íránu byli odsouzeni.

Související