Severní Korea vyhlásí amnestii pro neupřesněný počet vězňů u příležitosti blížících se výročí jejích zesnulých vůdců, oznámila severokorejská agentura KCNA.

Amnestie by měla být uskutečněna k 1. únoru. Na únor připadá 70. výročí narození Kim Čong-ila, který zemřel loni v prosinci, a o dva měsíce později si Severní Korea připomíná 100. výročí narození zakladatele a prvního vůdce Kim Ir-sena.

Obě výročí jsou v KLDR nejvýznamnějšími státními svátky. Navíc Pchjongjang vyhlásil letošní rok v souvislosti s Kim Ir-senovým výročím za významný milník v historii země.

Podle parlamentního dekretu se bude amnestie týkat "odsouzených". Dokument ale neuvádí ani jejich počet, ani jejich delikty.

Režim přichází s amnestií zároveň v době, kdy si upevňuje pozici v čele země Kim Čong-un, třetí zástupce jediné komunistické dynastie na světě. Jeho narozeniny zatím svátkem prohlášeny nebyly. Předpokládá se, že v neděli oslavil své 28. nebo 29. narozeniny.

Režim amnestii vyhlašuje jen příležitostně při velkých svátcích. Naposledy se tak podle jihokorejského ministerstva pro sjednocení stalo v srpnu 2005 při 60. výročí osvobození Korey od japonské koloniální vlády.

Zvláštní amnestii vyhlásí také Jižní Korea. Ministerstvo spravedlnosti hodlá udělit milost 955 vězňům koncem ledna, na kdy připadá začátek nového lunárního roku, uvedla agentura AP.

Související