Vůdkyně barmské opozice Do Aun Schan Su Ťij bude v dubnových volbách do parlamentu kandidovat. Potvrdil to podle agentury AP mluvčí její Národní ligy pro demokracii (NLD).

Su Ťij svoje rozhodnutí ucházet se o poslanecké křeslo oznámila na mítinku své strany, upřesnil Ňjan Win s tím, že kandidovat hodlá na předměstí Rangúnu.

Minulý týden barmský režim schválil účast NLD v doplňovacích volbách do parlamentu chystaných na 1. dubna.

NLD v čele se Su Ťij už jednou volby vyhrála, a to v roce 1990. Tehdy jí ale vojenská junta odmítla předat moc a většinu z následujících dvou desítek let naopak vítězku voleb věznila.

Parlamentní volby v listopadu 2010, které vypsala vojenská junta jako součást slibu zavést v zemi demokracii, NLD bojkotovala. Důvodem byla součást volebního zákona, která nařizovala stranám vyřadit z kandidátek kohokoli, kdo byl vězněn. Toto ustanovení bylo namířeno proti Su Ťij. Bojkot voleb byl pro juntu automaticky důvodem ke zrušení strany.

V březnu loňského roku nastoupila k moci v Barmě civilní vláda, která je sice ve skutečnosti stále ovládána silnou armádou, ale zahájila postupné demokratické reformy. Su Ťij 23. prosince formálně znovu registrovala svou stranu pro jakékoli příští volby.

Související