Zatímco v Sýrii pokračuje pozorovatelská mise Ligy arabských států (LAS), ve městě Homs, které je baštou vzbouřenců, zahynul francouzský novinář.

Zprávu o tragickém incidentu přinesla ve středu agentura AFP a později ji potvrdila i televizní stanice France 2, pro níž reportér Gilles Jacquier pracoval.

Usmrtil ho granát, který dopadl těsně za ním, když spolu s dalšími novináři sledoval demonstraci poblíž jedné z nemocnic ve městě.

Při útoku zemřelo dalších sedm civilistů a bylo zraněno 25 lidí, včetně jednoho nizozemského reportéra, uvedla agentura AFP.

Událost je významná mimo jiné tím, že jde o první případ západního novináře, který v Sýrii zahynul od začátku povstání proti režimu Bašára Asada před 10 měsíci. Syrské úřady od té chvíle brání západním reportérům do země vstupovat.

Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé v prohlášení citovaném AFP tvrdě odsoudil útok na novináře v Homsu jako hanebný čin a vyzval syrské úřady k zajištění bezpečnosti zahraničních žurnalistů na svém území a k ochraně jedné ze základních svobod, jíž je svoboda informací.

Francouzský velvyslanec v Damašku Eric Chevallier navázal kontakt se syrskou vládu s cílem zajistit veškerou potřebnou pomoc osobám, které Jacquiera doprovázely.

Osobně se vydal na místo, aby jim poskytl podporu služeb ambasády, dodal Juppé a vyjádřil soustrast rodině zabitého a stanici France 2.

Vyznamenaný Jacquier

Fotograf AFP potvrdil informaci, že skupinu západních novinářů zasáhl granát. Žurnalisté byli v Homsu údajně na povolení syrské vlády, aby z této bašty protirežimních protestů pořídili reportáž.

Zprávu o incidentu potvrdilo syrské ministerstvo informací, avšak o postižených neposkytlo žádné podrobnosti.

Třiačtyřicetiletý Jacquier podle AFP pracoval pro stanici France 2 od roku 1999, zpravodajsky kryl situaci v Iráku, v Afghánistánu, v Kosovu, v Izraeli, v Alžírsku a na Haiti i vývoj revolucí v arabských zemích.

Za reportáže z druhé palestinské intifády byl Jacquier v roce 2003 vyznamenán cenou Alberta Londrese (francouzského novináře, průkopníka investigativní žurnalistiky).

"Velice rád filmuji z co největší blízkosti především lidi v akci, s jejich emocemi a bez voyeurismu," citovala agentura AFP výrok zabitého, který kryl nejen většinu válečných konfliktů z posledních 20 let, ale i zimní olympijské hry v Lillehammeru a Naganu, filmový festival v Cannes i volby v Jihoafrické republice.

Nepokoje si podle údajů OSN od března vyžádaly životy 5 tisíc lidí a násilí nezastavila ani pozorovatelská mise Ligy arabských států. I její členové se už stali součástí konfliktu a v pondělí jich bylo 11 zraněno.

Související