Severokorejské soudy trestaly občany za nedostatečný zármutek nad úmrtím bývalého prezidenta Kim Čong-ila. Podle zpráv jihokorejských médií jim za nepostačující projev smutku hrozil trest až šest měsíců nucených prací. "Lidové soudy" zasedaly údajně až do minulé neděle.

Rozsudky padaly za malé množství slzí, prolitých nad Kimovým úmrtím, ale i za nedostatečné nadšení, které prý někteří občané projevují nad "systémem tří pokolení".

Tak severokorejská propaganda označuje mocenský monopol vládnoucího klanu, který v KLDR reprezentoval Kim Ir-sen, jeho syn Kim Čong-il a nyní i jeho vnuk Kim Čong-un.

Z jihokorejských zpráv není zřejmé, zda a případně kolik lidí bylo odsouzeno. Kim Čong-il zemřel koncem prosince a jeho úmrtí v KLDR provázely projevy masové hysterie, jíž propadali nejen řadoví občané, ale i straničtí funkcionáři a příslušníci armády.

Truchlili i medvědi

Zármutek podle oficiálních severokorejských médií projevovali nejen muži, ženy a děti, ale i zvěř, konkrétně medvědi. Podle očitých svědků někteří z nich plačky postávali na okrajích lesních cest.

Ze severokorejských trafik byly podle jihokorejských novinářů nedávno odstraněny kalendáře pro letošní rok, v nichž nebylo označeno datum Kimova prosincového úmrtí - tvůrci kalendáře dokonce vůdci popřáli pevné zdraví. Blamáž způsobila skutečnost, že kalendáře šly do tisku ještě před Kim Čong-ilovou smrtí.

Související