Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád se setkal s bývalým kubánským vůdcem Fidelem Castrem, který se podle něj těší dobrému zdraví. S jeho bratrem Raúlem Castrem se poté shodli na odhodlání obou států bránit právo všech států na mírové využívání jaderné energie.

S Fidelem Castrem se Ahmadínežád setkal v jeho domě v západní části Havany, kam se bývalý kubánský vůdce uchýlil v červenci 2006, kdy kvůli zdravotním potížím předal vládu svému bratrovi Raúlovi.

Poslední zastávkou Ahmadínežáda na jeho turné po Jižní Americe je Ekvádor, kde by se ještě ve čtvrtek měl setkat s prezidentem Correou.

S Fidelem Castrem "jsme mluvili o řadě témat a jsem šťasten, že jsem ho zastihl v dobrém zdravotním stavu. Velmi pozorně sleduje téměř všechny regionální, světové i mezinárodní otázky," řekl Ahmadínežád o pětaosmdesátiletém Fidelu Castrovi.

Raúl Castro označil Ahmadínežádovu návštěvu za "plodnou". Už před příletem íránského prezidenta vyjádřil Teheránu podporu v otázce "mírového využívání jaderné energie", a to v době, kdy je Teherán vystaven silnému tlaku západních mocností kvůli svému kontroverznímu jadernému programu.

Návštěvu Kuby zahájil íránský prezident ve středu projevem na havanské univerzitě, v němž vyzval k zavedení "nového světového pořádku". Nový řád by podle něj měl být založen na spravedlnosti na rozdíl od "dekadentního kapitalismu", který je ve slepé uličce.

 

"Nad kapitalismem se na mnoha místech smráká, systém je ve slepé uličce," řekl Ahmadínežád v pozdravném projevu po převzetí čestného doktorátu havanské univerzity.

Je prý proto třeba nastolit nový pořádek založený na spravedlnosti, který bude respektovat lidská práva. "Musíme být bdělí, pokud nový systém nevytvoříme my, vytvoří ho kapitalisté," varoval Ahmadínežád.

Íránská půjčka na nové vagony

V projevu na univerzitě se Ahmadínežád o nynějším sporu o íránský jaderný program se nezmínil, nevyhnul se ale útokům na Spojené státy. "Ti, kdo jsou schopni jen kvůli vidině vítězství v prezidentských volbách vést války, zabíjet tisíce a miliony lidí, mají srdce prázdná, prostá lásky a zájmu o budoucnost," prohlásil Ahmadínežád. "Naším společným úkolem, naším posláním a výzvou je všemožně usilovat o nastolení spravedlnosti," dodal.

Ahmadínežád je na cestě po spřátelených latinskoamerických zemích ovládaných levicovými režimy. Navštívil již Venezuelu a Nikaraguu, ještě ve čtvrtek plánuje v Ekvádoru návštěvu prezidenta Rafaela Correu.

Íránské banky poskytly Kubě půjčky ve výši několika set milionů dolarů, které Havana využila hlavně k nákupu železničních vagonů pro svůj zastaralý dopravní systém. Obě země se spolu se Sýrií a Súdánem nacházejí na americkém seznamu států podporujících terorismus.

Související