Od chvíle, kdy v Británii vznikl speciální úřad pro kontrolu nad financováním politických stran - Electoral Commission - je o skandály spojené s podivnými dary docela nouze. "Politici přistoupili na to, že transparentnost je nezbytná," říká v rozhovoru pro týdeník Ekonom Tony Stafford, který je v britské Electoral Commission zodpovědný právě za kontrolu financí politických stran a výdajů na volební kampaň.

Cítíte se být hlídacím psem průhlednosti financování politických stran v Británii a řekněme jejich celkové čistoty co se peněz týče?

Hlídací pes je možná trochu expresivní výraz, lidé si často myslí, že můžeme vyšetřovat cokoli. Zejména si to myslí političtí oponenti. Ale jsme regulátorem, což je v britské politice poměrně nový koncept. Ostatně i náš úřad je poměrně nový. Často lidem musíme vysvětlovat, co děláme a co už dělat nemůžeme, a není to vždy snadné.

Nesetkáváte se s tím, že politici nyní poněkud litují toho, že odsouhlasili vznik vaší komise, která jim nahlíží pod pokličku?

Myslím, že politici obecně přistoupili na to, že transparentnost je nezbytná. Ostatně i soupeřící strany se velmi zajímají o to, jak vypadá financování jejich konkurentů, a navzájem se tak vlastně hlídají. A je poměrně běžné, že se na nás sami obracejí s žádostí, abychom prošetřili něco, co se jim u jejich konkurence nezdá.

Takže občas sloužíte jako zbraň na politické protivníky?

Tohle riziko je tu vždycky. A opět to souvisí s tím, že musíme trpělivě vysvětlovat jak veřejnosti, tak politikům, co je a má být naše práce, co dělat máme a co dělat nebudeme.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se