Kritici Josefa Dobeše jsou opět ve střehu. Ministr školství totiž v pondělí oznámí, jak hodlá změnit způsob financování škol v regionech.

Rámec svých plánů už dříve nakousl a okamžitě proti sobě popudil komunální politiky i odbornou veřejnost. Expertům se nelíbí, že Dobeš počítá s dělením peněz mezi základní a střední školy ne podle počtu žáků jako dosud, ale podle zaplněnosti tříd.

Takový postup by podle představ ministerstva školství mohl vést ke slučování některých poloprázdných škol a ministerstvu přinést úspory v řádu miliard korun. Do podoby návrhu zákona by se měl tento plán dostat v dubnu.

Zástupci obcí a experti na vzdělávání ovšem varovali, že záměr povede k zániku řady vesnických škol, které by se v nejlepším případě musely přeměnit na malotřídky.

Návrh počítá s tím, že školy, které mají ve třídách méně než kolem optimálního počtu 25 žáků, by dostávaly od ministerstva méně peněz. Pokud by obec o udržení školy stála, musela by na ni doplácet ze svého.

Už nyní ale obce s malým počtem dětí na své školy doplácejí, větší finanční zátěž by řada z nich nezvládla.

Nový systém také počítá se sjednocením sazeb pro žáky jednotlivých typů škol. Nyní totiž peníze od ministerstva přerozdělují kraje, a často tak podle ministerstva dotují slabé školy na úkor dobře fungujících.

Dobešova roadshow

Své výhrady budou moci odpůrci sdělit ministrovi školství osobně. Josef Dobeš totiž ještě v průběhu ledna vyrazí na "roadshow" právě do míst, kde se kritici ozývají nejhlasitěji. Spolu se svým prvním náměstkem Ladislavem Němcem jim bude chtít vysvětlit, že posílat peníze školám jen podle počtu žáků, je přežitek.

V tom mu dávají za pravdu ředitelé škol i starostové obcí, ale nelíbí se jim ani nově navrhovaný způsob financování.

"Já tomu záměru zkráceně říkám destrukce základního školství v Česku," komentoval už minulý týden pro HN Petr Halada, starosta Kamýku nad Vltavou.

Starosta: Zredukujte gymnázia

Podle něj je správné takovou snahou redukovat počet gymnázií, kterých je moc, a tak přijímají i méně nadané uchazeče. Jenže základní školy v menších obcích se s nedostatkem žáků potýkají už dnes a nedosáhnou na laťku nasazenou ministerstvem.

"I když pospojujeme školy v okolí Kamýka, tak 24 žáků do třídy horko těžko dostaneme. Ve Středočeském kraji by zaniklo 100 až 150 druhých stupňů základních škol," míní Halada.

Předseda školských odborů František Dobšík je k ministrovým spanilým jízdám, které podnikne do konce února, skeptický. "Mám obavu, že budeme komunikovat, oni to všechno trpělivě vyslechnou, ale pak si stejně udělají, co budou chtít," míní Dobšík.