Týden od zahájení generální stávky a nepokojů kvůli vysokým cenám pohonných hmot v Nigérii prezident Goodluck Jonathan oznámil okamžité snížení ceny benzinu asi o třetinu.

Ceny pohonných hmot v Nigérii začátkem roku stouply na dvojnásobek poté, co vláda zrušila systém subvencí. Při střetech demonstrantů s policií bylo minulý týden zabito nejméně 15 lidí.

Cena benzinu po zrušení systému dotací v novém roce stoupla z 0,45 dolaru na litr na nejméně 0,94 dolaru na litr (asi 19 korun). Zdvojnásobila se také cena většiny potravin a stouply náklady na dopravu.

Odbory po vyhlášení generální stávky pohrozily ve čtvrtek zastavením ropné produkce v zemi, která je největším africkým vývozcem této suroviny. Za nutnou podmínku k vyjednávání požadovaly snížení cen na úroveň před Novým rokem.

Odbory přerušily generální stávku

O snížení ceny Jonathan informoval v prohlášení odvysílaném nigerijskou státní televizí poté, co se v neděli večer sešel s představiteli odborů. Cena benzinu podle něj klesne na 0,60 dolaru (asi 12 korun) za litr.

"Vzhledem k tíživé situaci, kterou Nigerijci museli projít, vláda po uvážení a konzultacích... schválila snížení cen benzinu," uvedl podle agentury Reuters prezident v prohlášení. Informoval ale, že Abuja bude v plné deregulaci ropného sektoru pokračovat.

Odbory po schůzce s prezidentem v noci na pondělí uvedly, že z bezpečnostních důvodů odvolají pouliční protesty. V generální stávce chtěly pokračovat, o pár hodin později ji však přerušily.

Nigérie je nejlidnatějším africkým státem. Většina ze 160 milionů obyvatel však žije za méně než dva dolary na den.

Související