Prosím poznamenejte si: Za méně než 24 hodin bude anglická verze Wikipedie v celém světě vypnuta jako protest proti SOPA a PIPA. Tak své uživatele upozorňuje na plánovaný výpadek otevřená internetová encyklopedie.

Wikipedia se vypne ve středu, aby se tak postavila proti plánovanému zpřísnění zákonů proti hackerům a počítačovým pirátům, oznámil její zakladatel Jimmy Wales na Twitteru. Je to vůbec poprvé, co encyklopedie veřejně protestuje, podotýká v oficiálním prohlášení.

"Vypnutí je protestem proti navrhované legislativě Spojených států - Stop Online Piracy Act (SOPA) ve Sněmovně reprezentantů a PROTECTIP Act (PIPA) v Senátu - pokud projde, vážně poškodí svobodu a otevřenost internetu, včetně Wikipedie," zdůvodňuje server.

Americký Kongres nyní projednává dva zákony, které mají přispět k omezení počítačového pirátství. Pokud by vstoupily v platnost, mohly by americké úřady od společností zajišťujících připojení k internetu vyžadovat, aby zablokovaly všechny stránky, v nichž se objeví odkazy na nelegální kopie filmů či hudby.

Internetové vyhledávače by zase nesměly zobrazovat výsledky, na nichž jsou odkazy vedoucí k nelegálnímu obsahu.

Proti zákonům už vystoupili internetoví giganti jako Google, Facebook, Yahoo, Twitter či eBay. Podle nich je zákon příliš široký a mohl by ohrozit investice v internetovém podnikání.

K protestním hlasům se nyní připojil i Jimmy Wales. "Je to unáhleně sepsaná legislativa," napsal. Vyjádřil také potěšení nad tím, že Bílý dům se k zákonům staví kriticky. O přepracování zákonů usiluje i prezident Barack Obama, který už dříve vybídl zákonodárce ke změnám. Že by ale zákon vetoval, zatím nepohrozil.

Nejvíce kontroverzí vzbuzuje paragraf umožňující federálním úřadům dát na černou listinu weby, které údajně distribuují ilegální obsah. To by v zásadě vedlo k tomu, že by části internetu byly pro americké uživatele nedostupné. Vedení Kongresu ale zřejmě od tohoto návrhu začíná ustupovat.

Wikipedii každý den využívají desítky milionů uživatelů z celého světa. Obsahuje dvacet milionů hesel ve zhruba 270 jazycích. Nejobsáhlejší část encyklopedie je ale v angličtině - čítá na 3,8 milionu hesel.