Nejstarší bratr nového severokorejského vůdce Kim Čong-una se domnívá, že stávající stalinistický režim v jeho zemi již dlouho nevydrží.

Ani reformy podle něj nemohou tento režim zachránit. Kim Čong-nam toto přesvědčení vyjádřil v e-mailové korespondenci s japonským novinářem Jodžim Gomim, která se stala základem pro právě vycházející knihu Můj otec Kim Čong-il a já.

Podle Kim Čong-nama katastrofální, státem řízená ekonomika představuje pro severokorejské vedení dilema. "Je zřejmé, že bez přijetí reforem se ekonomika zhroutí, ale přijetí reforem povede ke zhroucení režimu," konstatoval před smrtí svého otce Kim Čong-ila, který zemřel 17. prosince.

Armáda získala takovou moc, že zasáhne a převezme vedení, předpokládá nevlastní bratr současného vůdce KLDR, který se ujal vlády po smrti svého otce. "Severní Korea je velmi nestabilní. Můj otec vládl zemi s podporou armády, ale moc armády příliš zesílila," konstatoval.

Podle Kim Čong-nama je jeho nezkušený, ani ne třicetiletý bratr Kim Čong-un s největší pravděpodobností pouhým symbolem využívaným vládnoucí elitou k udržení moci.

"Pochybuji o tom, že tak mladý dědic pouze s dvouletou (přípravou pro následnictví) by byl schopen převzít... absolutní moc," napsal Kim Čong-nam japonskému žurnalistovi, který si s ním od roku 2004 vyměnil téměř stovku e-mailů, loni v lednu a v květnu s ním mluvil osobně a jehož kniha vyjde v pátek v Japonsku.

Hádka s otcem kvůli volnému trhu

Na dotaz ohledně svých vztahů se stávajícím vůdcem KLDR Kim Čong-nam překvapivě odpověděl, že se s ním nikdy nesetkal. "Jsem jeho nevlastní bratr, ale nikdy jsem se s ním osobně nesešel," řekl.

Nyní čtyřicetiletý Kim Čong-nam žije již řadu let v dobrovolném exilu v Číně; pohybuje se mezi Macaem, kde bydlí v luxusní vile se svou manželkou a dvěma dětmi, a Pekingem, kde rovněž vlastní dům. V druhé polovině 90. let byl považován za potenciálního nástupce svého otce, počátkem 21. století ale u Kim Čong-ila upadl v nemilost.

To bylo spojováno s jeho zadržením v roce 2001 při pokusu vstoupit na území Japonska s falešným pasem. Muž s pověstí playboye, hráče v kasinech a povaleče tehdy tvrdil, že chce navštívit tokijský Disneyland.

Sám Kim Čong-nam ale tvrdí, že se znelíbil kvůli prosazování reforem. "Poté co jsem se vrátil do KLDR ze studií ve Švýcarsku, jsem se s otcem názorově rozešel, poněvadž jsem trval na reformách a otevření trhu... Když viděl, že se po letech strávených v cizině obrátím ke kapitalismu, zkrátil zahraniční studia mých mladších bratrů a sester," řekl.

Převezme Kim Čong-nam moc v KLDR?

Japonský novinář Gomi soudí, že by Kim Čong-nam nakonec mohl převzít moc v Severní Koreji s pomocí Číny, která se obává zhroucení severokorejského režimu, jež by zřejmě vyslalo přes hranice miliony hladovějících obyvatel KLDR a vytvořilo chaos v tomto nebezpečném jaderném státě.

"Kim Čong-nama chrání čínská strana," uvedl Gomi, který píše pro list Tokio šimbun a který v minulých letech pracoval jako zpravodaj v Pekingu a Soulu. "Jestliže Kim Čong-unův režim zkolabuje, (Čína) patrně plánuje poslat ho (Kim Čong-nama) do Pchjongjangu a udělat z něj budoucího vůdce," dodal.

Související