Ministerstvo obrany se na poslední chvíli vyhnulo další pochybné zbrojní zakázce. Ministr Alexandr Vondra nechal zrušit připravený nákup tři obrněných vozidel Jackal, která si za 99 milionů chtělo pořídit vedení Vojenského zpravodajství.

"Zrušení nákupu bylo mé rozhodnutí, učiněné v dohodě s Vojenským zpravodajstvím,“ řekl Ekonomu Vondra.

Oficiálním důvodem tohoto rozhodnutí je plánované stahování českých vojáků z Afghánistánu a s tím související odlišné požadavky na jejich výzbroj. "Změna záměru souvisí primárně s potřebou připravovat speciální síly na jiné úkoly, které nastanou po afghánské misi. Jackaly by se stejně do Afghánistánu už nedostaly," vysvětlil Vondra.

Výběr bez soutěže

Podle informací Ekonomu však zakázka budila až příliš velké podezření, že je „ušita“ pro firmu MPI Group, která ve velkém dodávala ministerstvu zbraně za éry Martina Bartáka a za kterou stojí zbrojař Michal Smrž – v současnosti stíhán spolu s Bartákem v korupční aféře kolem nákupu armádních tatrovek.

Vojenské zpravodajství si totiž vozidla Jackal vybralo, aniž by dalo šanci jiným výrobcům. Hledalo pouze obchodní firmu, která je dodá. A tou by těžko mohl být někdo jiný než MPI Group. „Jediným naším partnerem v Česku je MPI,“ potvrdil týdeníku Ekonom Jamie Clarke z britské firmy Supacat, která vozidla vyrábí.

Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Zástupci MPI Group podezření odmítají. „Není nám známo nic o tom, že by bylo něco ušito „na míru“ nebo že by tento zájem resortu obrany měl vzbuzovat nějaké podezření,“ říká obchodní ředitel firmy Lukáš Šebesta. Ministerstvu obrany se o MPI Group moc mluvit nechce. „Vaše spekulace k nákupu nebudeme komentovat,“ reagoval mluvčí Jiří Štábl.

MPI Group se stala v minulých letech "proslavila" jakožto dodavatel devatenácti německých vozidel Dingo, která i s příslušenstvím vyšla na více než sedm set milionů korun. Bývalý náměstek ministra obrany Jaroslav Kopřiva v tajných nahrávkách MF Dnes označil nákup za „čistou bartákovinu“, na které „Smrž udělal majlant“.


Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 19. ledna, nebo pod odkazem níže:

banner 2