Maďarský premiér Viktor Orbán se dál snaží otupit hrany sporu s Evropskou unií, která Budapešti vyčítá kontroverzní změny v ústavě a vyhrožuje kvůli nim žalobou.

Po setkání s rakouským vicekancléřem a ministrem zahraničí Michaelem Spindeleggerem v pátek Orbán řekl, že jeho vláda je připravena dotčené zákony změnit, i když není přesvědčena o tom, že výtky Evropské komise jsou oprávněné.

Jednou z nejkritizovanějších legislativních novinek v Maďarsku je plánovaná fúze centrální banky s regulátorem finančních trhů PSZAF, která by podle evropských institucí ohrozila nezávislost banky. Orbán už ale oznámil, že Budapešť od tohoto plánu upustí.

Po jednání se Spindeleggerem zdůraznil, že Maďarsko nechce být s EU ve sporu, ale zároveň si neodpustil poznámku, že jeho vláda ustoupí "nikoli kvůli síle argumentů, ale kvůli urputnosti, s nimiž jsou prosazovány".

Orbán je podle svých slov přesvědčen o tom, že kdyby EK nakonec Maďarsko u Soudního dvora zažalovala, Budapešť by spor vyhrála. Nechce prý ale "debatu vést až do konce".

Spindelegger, jehož Rakouská lidová strana (ÖVP) je stejně jako Orbánův Fidesz členem Evropské lidové strany (EPP), se na tiskové konferenci odmítl přidat k hlasitým kritikům Maďarska. Namísto toho vyzval, aby se celá záležitost "odpolitizovala".

Maďaři potřebují najít s Evropskou unií rychle společnou řeč hlavně kvůli tomu, aby mohli s ní a s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) uzavřít dohodu o záložním úvěru. Ten potřebují kvůli vysokému zadlužení a hrozbě recese.

Související