Aghánského vojáka, který v pátek zastřelil čtyři francouzské příslušníky ozbrojených sil, do svých řad naverbovalo fundamentalistické hnutí Taliban. Sdělil to dnes mluvčí skupiny agentuře Reuters. Zároveň pohrozil dalšími podobnými útoky.

"Afghánský islámský emirát naverboval lidi k důležitým úkolům. Někteří z nich svou misi již dokončili," řekl Reuters mluvčí Zabíhulláh Mudžáhid s odkazem na jiný název Talibanu, který skupina používá. Zároveň pohrozil dalšími útoky a uvedl, že incidenty jako videonahrávka s příslušníky amerického vojenského námořnictva močícími na těla bojovníků Talibanu přispívá k větší podpoře hnutí mezi Afghánci.

Čtyři francouzské členy jednotek Severoatlantické aliance afghánský voják zastřelil na východě Afghánistánu. Podle aliančních sil byl střelec poté zadržen. Francie vzápětí reagovala pozastavením činnosti svých vojáků v této asijské zemi a uvedla, že zvažuje jejich stažení.

Návštěvu Afghánistánu dnes zahájil francouzský ministr obrany Gérard Longuet, jehož úkolem je vyhodnotit bezpečnost mise francouzských vojáků v této asijské zemi. Podle agentury AFP již uvedl, že mise francouzských sil v zemi zůstane "naprosto stejná". O případném předčasném stažení francouzských vojáků z Afghánistánu ale prý bude s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym ještě hovořit.

Související