Francouzští senátoři v pondělí schválili zákon, kterým se bude trestat popírání genocidy. Za genocidu přitom Paříž označuje i vyvražďování Arménů za první světové války Turky, což Turecko neuznává.

Turecké ministerstvo zahraničí hlasování označilo za nezodpovědné a uvedlo, že země nebude váhat se zavedením vhodných opatření vůči Francii.

Turecký velvyslanec ve Francii uvedl, že Ankara by mohla omezit své diplomatické zastoupení v Paříži na úroveň chargé d'affaires. Arménská diplomacie výsledek hlasování uvítala.

Vážnou krizi ve vztazích Turecka a Francie, které jsou oba členskými státy Severoatlantické aliance, vyvolalo již prosincové odsouhlasení návrhu zákona dolní komorou. Ankara ihned po hlasování o návrhu francouzskými poslanci zmrazila politickou a vojenskou spolupráci s Francií. P

řed jednáním v Senátu varovala před dalšími důsledky, které by francouzské "ano" spornému opatření mohlo mít. Francie chce trestat až rokem vězení a pokutou až 45 tisíc eur (přes 1,1 milionu korun) každého, kdo by popíral jakoukoli genocidu.

Pro návrh zákona v Senátu po více než sedmihodinové debatě zvedlo ruku 127 senátorů, 86 bylo proti. Z 347 členů Senátu se jich hlasování zúčastnilo pouze 237. Zákon by měl do 15 dnů podepsat prezident Nicolas Sarkozy, který jej prosazoval.

Turecko uznává, že při vojenských operacích pod Kavkazem v letech 1915 až 1918 zahynulo mnoho Arménů. Tvrdí však, že šlo o půl milionu obětí a výsledek chaosu vyvolaného boji. Odmítá připustit, že šlo o genocidu. O cíleném masakru na základě národnosti ale hovořila již dobová svědectví. Nejen Arménie označuje vraždění za genocidu, jíž padlo za oběť na 1,5 milionu lidí.

 

Před dopady přijetí zákona o víkendu varoval turecký ministr zahraničí Ahmet Davutoglu a před hlasováním v Senátu také turecký premiér Recep Tayyip Erdogan.

Turecký premiér: Do Francie už nikdy

"Už nikdy znovu nepojedu do Francie," citovala v pondělí podle agentury DPA turecká média ministerského předsedu. Turecký ministr spravedlnosti Sadullah Ergin bezprostředně po hlasování prohlásil, že zákon je pro Turecko "bezcenný a neplatný" a hlasování o něm je "naprostým nedostatkem respektu" a "velkou nespravedlností" vůči Turecku.

Ankara viní prezidenta Sarkozyho, že si chtěl před jarními prezidentskými volbami sporným zákonem naklonit voliče z řad arménské menšiny ve Francii. Turecké ministerstvo zahraničí v prohlášení uvedlo, že Francie obětovala vzájemné vztahy mezi oběma zeměmi ve prospěch volebních záměrů.

Arménský ministr zahraničí výsledek hlasování uvítal. Hlasování "ještě více upevní stávající mechanismy pro předcházení zločinů proti lidskosti," uvedl v prohlášení.