Bude to "největší internetový protest a první oficiální kybernetická válka," říká na záznamu hlas, který přesvědčuje všechny uživatele, aby se k útoku na sociální síť Facebook připojili. Video se hlásí k hnutí Anonymous a udává i termín útoku - v sobotu 28. ledna o půlnoci amerického východního času (06:00 SEČ).

Chystaný útok souvisí s návrhy amerických zákonů proti internetovému pirátství SOPA a PIPA, proti kterým minulý týden protestovala encyklopedie Wikipedia jednodenním blackoutem anglické verze. Facebook sice zákony kritizoval, do protestu se ale nezapojil.

Hackeři na twitterovém účtu @AnonOps zprávy o útoku popírají.

Nahrávka odmítá názor, že Facebook je příliš velký, než aby ho mohl nějaký útok vyřadit z provozu. "Je sice pravda, že Facebook má nejméně 60 tisíc serverů, stále je ale možné ho položit," tvrdí hlas.

Podle něj se k útoku připojí statisíce lidí. Sympatizantům mluvčí popisuje, jak se do akce zapojit tím, že si stáhnou program LOIC (Low Orbit Ion Cannon). Ten hackeři užívají k zahlcení napadených serverů, které se pak musejí odpojit.

Sdružení Anonymous ale ze svého účtu na Twitteru, který užívalo k dřívějším vyjádřením, přípravu útoku na Facebook popřelo. "Musíme znovu říct, že nenapadneme Facebook. Je to další lež masmédií," uvedli hackeři.

Podívejte se na výzvu:

Představitelé Facebooku mezitím pro server CNet oznámili, že jsou připraveni na jakýkoli hackerský útok, ať už ze strany Anonymous, nebo někoho jiného. "Facebook byl vždy odhodlán chránit informace svých zákazníků a bude nadále inovovat a pracovat na obraně těchto dat," uvedl zástupce společnosti.

O možném útoku hackerů na Facebook se mluvilo i loni na podzim. Na YouTube se objevilo video, v němž mluvčí hlásící se k Anonymous mluvil o chystaném útoku na tuto sociální síť k 5. listopadu. Nakonec ale hackeři Facebook nenapadli.

Sdružení Anonymous tento měsíc vyřadilo z provozu stránky amerického ministerstva spravedlnosti, FBI či filmových a hudebních studií v reakci na americké nařízení uzavřít server pro sdílení souborů Megaupload.

O víkendu pak hackeři napadli také stránky kanceláře francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho či weby důležitých polských úřadů. V minulosti Anonymous útočili například na weby finančních společnosti Visa, MasterCard či PayPal nebo na scientologickou církev.

Související