Německá spolková země Sasko podá spolu s Českem přihlášku na zapsání krušnohorských hornických památek na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, ale nejdříve v roce 2014. Rozhodla tak zemská vláda v Drážďanech. Původní plán přitom počítal s návrhem už příští rok.

Posunutí termínu přihlášky iniciovalo podle oznámení saské vlády české ministerstvo kultury. Podle regionálního deníku Freie Presse byla důvodem skutečnost, že by Praha nestihla připravit všechny podklady pro kandidaturu.

Mluvčí českého ministerstva Eva Tichá sdělila, že česká strana dala na pracovní úrovni německé straně na konci loňského roku příslib, že do konce letošního února zanese na předběžný výběr kulturních statků České republiky pro nominaci k zápisu na Seznam světového dědictví UNESCO vybrané součásti památkového fondu krajiny Krušných hor. Ten zahrnuje historické památky dávné důlní činnosti v horách.

Společný či samostatný projekt?

Projekt provázely řadu měsíců průtahy spojené především s nedořešením otázky, zda se Sasko a Česko budou o zapsání památek na 800 let hornické činnosti v Krušnohoří ucházet společně, nebo německá strana podá přihlášku sama a Češi se k ní budou moct připojit později.

Ještě na podzim saský ministr vnitra Markus Ulbig tvrdil, že Sasko připraví kandidaturu samo. To však kritizovala saská opozice i zainteresované obce, jež namítaly, že bez přizvání Česka nemá přihláška šanci na úspěch. UNESCO podle nich podporuje přeshraniční projekty, zatímco samostatnou kandidaturu saských památek by mohl limitovat velký počet zápisů, které Německo už v prestižním seznamu má.

"Jsem rád, že se argumenty Krušnohoří prosadily," přivítal rozhodnutí drážďanské vlády regionální politik Volker Uhlig. Koordinátor projektu Helmuth Albrecht by ale dal přednost původnímu termínu. "Naši čeští partneři nahlásili svůj záměr centrále UNESCO v Paříži včas," tvrdí. Starostovi Schneebergu Friederu Stimpelovi posunutí o rok nevadí. Znervózňuje ho prý však, že saská vláda mluví o termínu podání přihlášky "nejdříve" v roce 2014.

O společný zápis na seznam světového kulturního dědictví se chce ucházet celkem asi 50 pozůstatků báňské činnosti v Krušných horách na obou stranách hranice. Z českého území by se mezi nimi měla objevit například městská památková zóna Krupka, štola Starý Martin, Komáří vížka nebo horská železnice Most-Dubí-Moldava.

Kromě tohoto projektu připravují Sasové spolu s Čechy pokus o zápis do seznamu UNESCO také pískovcové krajiny Saského a Českého Švýcarska. I ten však provázejí komplikace.

Související