Restrukturalizace řeckého dluhu na ukončení současné krize stačit nebude, přijde i u dalších zemí, uvedl v rámci pokračujícího ekonomického fóra v Davosu ekonom Kenneth Rogoff. Má však zároveň za to, že situace se stále dá zvládnout a ještě se nevymkla kontrole.

O současné politice ECB ekonom řekl: „Jednou to musí skončit. Pokud jen tisknete peníze a neřešíte fundamentální problém, pak ty peníze ztratíte, což by znamenalo rekapitalizaci ECB. Nebo přijde inflace a myslím, že nemusím vysvětlovat, že to řešením není.“

Podle Rogoffa nelze ani porovnávat kvantitativní uvolnění Fedu se současnými nákupy dluhopisů prováděnými ECB.

Hlavním důvodem je to, že ECB nakupuje „mnohem pochybnější aktiva” než americká centrální banka. Navíc ECB čelí tomu, že bude muset kupovat „neslýchaný objem dluhu”.

Rogof také upozornil, že zatímco Evropa se upíná k vývoji v Číně a ve Spojených státech, největší obavy vzbuzuje právě ona sama. Jednoznačně není připravena na default Řecka

Roubini: Příjmová nerovnost je problém

Nouriel Roubini se domnívá, že příjmová nerovnost, která se v rozvinutých ekonomikách prohlubuje, se stane významným politickým problémem. Projevuje se to již nyní při diskusi o zdanění ve Spojených státech; podle ekonoma působí nepříznivě například 15% zdanění kapitálových zisků.

Ekonom pak v davoském rozhovoru pro CNBC dále řekl, že v globální ekonomice ve skutečnosti neexistuje žádné odtržení jednoho regionu od jiného.

Zpomaluje totiž čínská ekonomika, periferie eurozóny, Německo i Velká Británie. „Napříč celou Evropou vidíme recesi, růst Spojených států je velmi anemický a tento rok nepřekročí 2 %. Pokud se zhorší vývoj v Evropě, dostane se ekonomika USA do další recese. Zpomaluje i Čína,“ řekl ekonom.

Zbývá vám ještě 30 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se