U federálního soudu v New Orleans padl důležitý rozsudek v kauze největší ropné havárie v dějinách Spojených států.

Po výbuchu na plošině Deepwater Horizon, vlastněné firmou Transocean, proniklo do vod Mexického zálivu od dubna do září 2010 bezmála 5 milionů barelů ropy, což způsobilo dalekosáhlé ekologické škody.

Za hlavního viníka znečištění byla od počátku považována petrolejářská firma British Petroleum, která vlastnila podmořský vrt. Na vyčištění zálivu už také zaplatila 14 miliard dolarů a vyčlenila dalších 20 miliard na odškodné.

BP však obvinila Transocean, že porušila těžební smlouvu a svým jednáním nese podíl na ekologických škodách, které incident způsobil.

Tři hříšníci

Soudce v pátek námitku odmítl a rozhodl, že smlouva s BP vyvazuje Transocean z odpovědnosti vyplácet odškodné v řádech miliard dolarů, které v celkem 120 tisících bodech žaloby požadují oběti znečištění.

BP v reakci na rozsudek zdůraznila, že soudce nezbavil Transocean odpovědnosti za nehodu a že majiteli plošiny stále hrozí miliardová pokuta za znečištění životního prostředí.

"Rozsudek jasně ukazuje, že naši subdodavatelé jsou odpovědní za své činy," uvedla BP v tiskovém prohlášení. "Jak jsme říkali od začátku, Transocean se nemůže zbavit zodpovědnosti za tuto událost."

Mluvčí firmy Transocean rozsudek uvítala. Potvrzuje se tím podle ní, "že za všechny hospodářské škody způsobené únikem ropy z vrtu Macondo je odpovědný BP. Zpochybňuje přitom současné snahy BP vyhnout se smluvní a finanční odpovědnosti," citovala mluvčí televize CNN.

Soud začne v únoru a bude se týkat také firmy Halliburton, kterou BP už dříve soudně vyzvala, aby uhradila veškeré náklady a výdaje vzniklé v souvislosti s úklidem po ropné katastrofě.

Halliburton totiž měla odpovědnost za zacementování prasklého vrtu, což se jí několik měsíců nedařilo. Očekává se, že nadcházející proces bude trvat tři měsíce a vyjasní odpovědnost jednotlivých společností za havárii.

Výbuch ropné plošiny Deepwater Horizon si 20. dubna 2010 vyžádal jedenáct lidských životů. Z poškozeného hlubokomořského vrtu pak tři měsíce unikala ropa do moře, celkem z vrtu vyteklo na 800 milionů litrů suroviny.

Související