Ministerstvo životního prostředí nedostatečně čerpá peníze z Evropské unie určené na zlepšení ovzduší a snižování emisí v Česku. Uvádí to zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ).

Podle něj navíc hrozí, že ministerstvo nestihne  do konce roku 2013 částku určenou na tyto účely vyčerpat . "Přitom Česko neplní většinu imisních limitů stanovených EU, "sdělil v závěrečné zprávě kontrolorů Jaroslav Broža za NKÚ.

Na hlavní část operačního programu Životní prostředí zaměřenou na zlepšení ovzduší a snižování emisí bylo pro období 2007 až 2013 určeno v přepočtu celkem 18,065 miliardy korun. "Po téměř čtyřech letech od začátku jeho realizace byl podíl podpory pro schválené projekty 1,5 miliardy korun," zdůraznili kontroloři.

Podle nich ministerstvo a Státní fond životního prostředí začaly problém čerpání vyčleněných peněz řešit pozdě, až v průběhu roku 2010, kdy častěji začaly vyhlašovat výzvy pro přihlášení do programu.

Aby ministerstvo předešlo riziku, že se peníze nepodaří vyčerpat, musí změnit nastavení a zaměření projektů, míní NKÚ.

Důvodem nízkého čerpání peněz je prý nynější podoba zákona o ochraně ovzduší. "Chybí účinné nástroje, které by motivovaly znečišťovatele k potřebným investicím do zlepšování kvality ovzduší. Pravidla veřejné podpory jsou navíc ze strany Evropské komise nastavena tak, že převážnou část investice musí znečišťovatelé hradit z vlastních zdrojů, což bez dostatečně účinného zákona o ochraně ovzduší nejsou ochotni provádět," uvedli kontroloři.

Z devíti projektů jeden

Dodali, že z devíti projektů týkajících se velkých znečišťovatelů se tak zatím realizuje jen jeden.

Nejvíce projektů hlavního programu Životní prostředí, který má na starosti MŽP, bylo podpořeno v oblastech s nižší mírou znečištění. Naproti tomu ani v jednom případě do ukončení revize NKÚ nesměřovala podpora do nejvíce znečištěných oblastí, mezi které patří podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČMHÚ) hlavně Moravskoslezský, Ústecký a Zlínský kraj, Praha a Brno.

Česko neplní podle NKÚ zejména limity pro částice polétavého prachu, benzen nebo oxid dusičitý. To může být pro Evropskou komisi důvodem k novému nebo opětovnému zahájení řízení o porušení smlouvy o fungování unie, což může vést až k uložení sankcí, zdůraznil NKÚ.

Bez peněz operačního programu šlo v letech 2003 až 2010 na zlepšení ovzduší v Česku ze státních a unijních peněz přes 5,5 miliardy korun.