Izraelský parlament ve středu na svém zvláštním zasedání vzdal poctu bývalému českému prezidentovi Václavu Havlovi, který zemřel loni v prosinci.

Izraelští představitelé ocenili Havlův boj za svobodu a vysoce ocenili také jeho přínos česko-izraelským vztahům. Informoval o tom tiskový odbor českého ministerstva zahraničí.

Ceremonie v izraelském parlamentu se zúčastnil i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který je v Izraeli na pracovní návštěvě.

Šéf české diplomacie ve středu také zahájil na izraelské vysoké škole Interdisciplinární centrum v Herzliji slavnostně činnost nadačního programu nazvaného Masaryk Distinguished Chair, který umožní českým vědcům pobývat, přednášet a bádat v Izraeli. Jde zároveň o připomínku 85. výročí návštěvy československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v Palestině.

Nabytý program

Schwarzenberg se v Interdisciplinárním centru účastní 12. výroční konference o národní bezpečnosti Izraele. Zasedání se tradičně účastní politici a osobnosti z ekonomické, akademické i mediální sféry z Izraele, Evropské unie i Spojených států.

Schwarzenberg vystoupí v panelové diskusi ministrů zahraničních věcí v bloku Izrael a Západ. V rámci své návštěvy se dále setká s prezidentem Šimonem Peresem a ministrem zahraničí Avigdorem Liebermanem.

Český ministr odletěl do Izraele v úterý uprostřed nejnovějších vládních sporů vyvolaných odmítnutím premiéra Petra Nečase připojit se na summitu EU k paktu o rozpočtové kázni. Podle Schwarzenberga tento postoj poškozuje české zájmy.

Předseda třetí strany vládní koalice Věcí veřejných Radek John naopak rozhodnutí premiéra podpořil. Kromě TOP 09 kritizovala Nečase i opoziční ČSSD, jejíž předseda Bohuslav Sobotka hovoří o špatném strategickém rozhodnutí.

Související