Nejméně 73 lidí zemřelo a stovky dalších byly zraněny při střetech fanoušků dvou fotbalových klubů v severoegyptském Port Saídu.

Násilnosti propukly po skončení fotbalového zápasu mezi místním týmem Al Masrí a jedním z nejlepších egyptských klubů Al Ahlí, který v utkání nečekaně podlehl 1:3.

Fanoušci vítězného Al Masrí vběhli na hřiště a zaútočili na hostující hráče a jejich příznivce. Házeli po nich kamení i lahve, někteří u sebe měli dokonce nože. Část stadionu se ocitla v plamenech.

"Bezpečnostní složky nás opustily, nikdo nás nechrání. Jeden fanoušek zemřel před chvilkou v šatně," popsal situaci v telefonickém rozhovoru pro místní televizi hostující Mohamen Abou-Treika.

"Tohle není fotbal. Je to válka. Před našima očima umírají lidé," pokračoval.

"Vidíme tady mrtvoly. Nikdo tady není, aby zjednal pořádek - policie, armáda, kdokoliv," přidal se záložník Mohamed Barakat.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že ranění utrpěli otřesy mozku a řezné rány. Příčinou smrti většiny obětí bylo bylo pravděpodobně zranění hlavy, mnoho lidí se udusilo, část byla ušlapána. K obětem patří i zaměstnanci ostrahy.

Zápas byl již v druhé polovině na několik minut přerušen kvůli problémům s fanoušky. Favorit Al Ahlí šel po prvním poločasu do šaten za vedení 1:0, v druhé polovině ale domácí Al Masrí získal navrch a soupeře, který hrál posledních 13 minut v deseti, porazil.

V Káhiře byl zapálen stadion

V Káhiře přerušil rozhodčí zápas mezi Ismajlijí a Zamalekem poté, co obdržel informace o násilnostech v Port Saídu. Naštvaní fanoušci Zamaleku kvůli tomu pak podle agentury AP zapálili části stadionu.

Egyptský fotbalový svaz kvůli incidentu odvolal veškeré zápasy první ligy a nově zvolený parlament svolal na čtvrtek mimořádné zasedání.

Množství násilností na fotbalových zápasech v severoafrických zemích výrazně vzrostlo po politických nepokojích, které zasáhly region vloni na jaře.