Když jdu za někým poprvé, chci se mu předem podívat do očí aspoň na fotografiích. Na těch vypadá František Vyskočil jako otevřený muž s chytrým pohledem. Na většině fotek se mu oči smějí. Mít ho za zády je ve sporu nejspíš výhra už z psychologických důvodů.

Potkáváme se ve dnech, kdy se hroutí servery institucí pod náporem rozzlobených hackerů a internetová komunita je na nohou. Spory o tom, kam až sahá svoboda "stahovačů," dostaly přitaženou uzdu: dohodu ACTA, podepsanou v Tokiu. Jeden z našich největších odborníků na autorské právo si ale myslí, že všechna ta hysterie je přehnaná.

 

HN: Je internetové pirátství pro dnešní autory největší hrozbou?

Ano, internet coby agresivní a velice progresivní médium, kde je ochrana autorských práv hodně problematická, je teď pro všechny autory asi nejtíživější problém.

Unikají tudy největší peníze, protože na internetu jsou nejvíc kráceni výrobci hudby a filmu, a kvůli novému fenoménu, jakým jsou e-knihy, i spisovatelé. Ilegálně umístěných e-knih jsou na internetu mraky.

HN: Co říkáte rostoucí popularitě pirátských politických stran?

Pro mě je těžké to posuzovat, protože jsem asi v jiné věkové kategorii než jejich členové a sympatizanti. A nechci volat: O tempora, o mores. Kdyby mi bylo dvacet, budu se na to možná dívat jinak.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se