Egyptská policie v pátek zasáhla slzným plynem proti mnohatisícovému pochodu v Káhiře, který byl svolán v reakci na středeční násilnosti po fotbalovém zápasu ve městě Port Saíd. O život při nich přišlo 79 lidí a asi tisícovku lidí byla zraněná. Při čtvrtečních protestech protestu bylo raněno nejméně 250 lidí.

Podle agentury AP je v ulicích Káhiry kolem 10 tisíc lidí.

Dav zamířil k ministerstvu vnitra, přisuzuje totiž vinu za incident nečinnosti bezpečnostních sil. Před budovou provolával hesla proti vojenské vládě a policii a podle svědků házel na přítomnou pořádkovou policii kameny. Přes sousední náměstí Tahrír zamířilo k místu střetů několik sanitek.

Fandové klubu Al-Masrí z Port Saídu ve středu napadli hostující káhirský tým Al-Ahlí, přestože vyhráli. Při řádění rozlíceného davu na hřišti zahynuli lidé převážně na zranění hlavy nebo se udusili či byli ušlapáni v tlačenici. Egyptští aktivisté viní bezpečnostní síly, že násilí nedokázaly zastavit.

Vedení země přislíbilo vyšetření incidentu a premiér Kamál Ganzúrí odvolal vedení egyptské fotbalové asociace. Guvernér provincie Port Saíd podal kvůli masakru demisi.

Řada pozorovatelů se obává, že se nejedná pouze o sportovní násilnosti, ale že střety měly i politický podtext.

Související